budowa studni

Wesprzyj budowę studni w Nassira

Do ukończenia zbiórki brakuje nam PLN

OBEJRZYJ FILM

Większość wód śródlądowych w Burkina Faso nie nadaje się do spożycia z powodu dużego zabrudzenia. Brak czystej wody jest przyczyną wielu chorób (np. cholera, gorączka tyfusowa).

Nieleczone prowadzą do powikłania (biegunki, infekcje układu pokarmowego i moczowego, silne odwodnienie organizmu), a niejednokrotnie do śmierci. By zdobyć wodę zdatną do picia trzeba często pokonać wiele kilometrów. Zaopatrzenie rodziny w wodę to rola kobiet i dzieci. Transportują ją w miskach (15 l) lub bidonach (20 l), które noszą na głowie. Uprzywilejowani wykorzystują do tego celu rower – jeśli go posiadają.

Studnia dla Nassira
To kolejna duża wioska w południowej części Burkina Faso (11°35'18"N 2°10'18"W). Wioska ma kilka studni kręgowych, ale te nie zapewniają wody na cały rok - w styczniu kończy się w nich woda i trzeba czekać do czerwca na porę deszczową. Wesprzyj budowę studni głębinowej i zmień los mieszkańców.
Zebraliśmy (28.11.2021) 36362 PLN
Koszt budowy 37500 PLN
darczyńców421
Chcę pomóc

BUDOWA STUDNI

Możliwość
edukacji

Choroby dzieci z powodu braku dostępu do czystej wody powodują nieobecność w szkole lub porzucenie nauki. To jeden z głównych powodów, dla których dzieci w krajach Trzeciego Świata źle się uczą lub odbierają gorsze wykształcenie. Bez wody zdatnej do picia edukacja jest abstrakcją.

Poprawa
zdrowia

Prawie 90% wszystkich chorób na świecie jest spowodowanych przez brak świeżej wody pitnej, niewystarczających warunków sanitarnych i braku higieny.
Z powodu braku świeżej wody pitnej co roku na świecie ginie 2,2 miliona istnień ludzkich.

Rozwój
ekonomiczny

Każdego roku dzieci i kobiety w Afryce spędzają 40 miliardów godzin nosząc wodę z innych miejscowości. 2/3 osób, które nie ma dostępu do bieżącej wody pitnej żyje za 7 złotych dziennie. Połowa z tej grupy żyje poniżej 4 złotych dziennie.

Czy wiesz, że:

Potrzeba ponad 1.000 litrów wody, żeby wytworzyć jeden kilogram aluminium?

NASZE STUDNIE W AFRYCE

Poniżej przedstawiamy Państwu studnie dla Afryki, wybudowane dzięki pomocy Darczyńców Fundacji Sięgnij NIEBA. Zachęcamy do obejrzenia wspaniałych filmów.

Studnia dla mieszkańców Dao (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

11.708168, -2.173181

Głębokość odwiertu:

60 m

Wydajność studni:

10,9 m3/h

Studnia dla:

ok. 1200 osób (3 wioski)

Studnia dla mieszkańców Tiaré (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

11.761861, -2.219583

Głębokość odwiertu:

90 m

Wydajność studni:

1,2 m3/h

L. mieszkańców:

ok. 4000 osób

Studnia dla mieszkańców Velia (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

12.052417, -2.210639

Głębokość odwiertu:

52 m

Wydajność studni:

3,0 m3/h

Liczba mieszkańców:

ok. 1 200 osób

Studnia dla mieszkańców Diao (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

11.766250, -1.846500

Głębokość odwiertu:

120 m

Wydajność studni:

1,7 m3/h

Liczba mieszkańców:

ok. 1 000 osób

Studnia dla mieszkańców Tiaga (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

11.612889, -1.793500

Głębokość odwiertu:

92 m

Wydajność studni:

1,6 m3/h

Liczba mieszkańców:

ok. 1 000 osób

Studnia dla mieszkańców Tampourin (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

11.974750, -2.024750

Głębokość odwiertu:

60 m

Wydajność studni:

2,1 m3/h

Liczba mieszkańców:

ok. 800 osób

Studnia dla mieszkańców Tiyéllé-Mossi (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

12.031694, -2.276806

Głębokość odwiertu:

60 m

Wydajność studni:

4,5 m3/h

Liczba mieszkańców:

ok. 600 osób

Studnia dla mieszkańców Gogo (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

12.133167, -2.193750

Liczba mieszkańców:

ok. 1000 osób

Mieszkańcy Gogo, wioski położonej 10 km na północ od Sabou, od roku czują się wyróżnieni. Wszystko za sprawą krakowskiej firmy Andea Sp. z o.o., która w maju ub.r. ufundowała projekt budowy studni głębinowej w tej miejscowości. Tym samym kolejne 1000 osób dołączyło do społeczności, która ma dostęp do czystej wody pitnej. Szczęśliwi, którzy mają za co dziękować i zapewniają o modlitwie za Dobrodziejów. Sprawa budowy studni głębinowej w wiosce Gogo nie była tak oczywista. Mieszkańcy zabiegali o pomoc od paru lat. Gdy w ub.r. wykonaliśmy pierwszy 100-metrowy odwiert okazało się, że we wskazanym przez geofizyka miejscu nie było wystarczająco dużo wody. Na szczęście drugi odwiert (tuż przy samej kaplicy) był pozytywny. Na głębokości 70 metrów znaleźliśmy wodę o wydajności 1,8 m³/h co wystarczy na potrzeby mieszkańców.

Studnia dla mieszkańców Tathyou (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

12.118531, -2.108652

Liczba mieszkańców:

ok. 800 osób

Nowo wybudowana studnia znajduje się w samym sercu wioski tuż przy miejscowej kaplicy. Ta studnia to prawdziwy dar dla całej wioski, którą zamieszkuje ok. 800 osób. Tysiące godzin zaoszczędzone na kilometrowych wędrówkach po wodę, lepsza perspektywa na edukację dzieci, poprawa zdrowia mieszkańców i impuls na własną działalność. Czysta, świeża woda pitna uwalnia potencjał całej społeczności. Oficjalny odbiór studni miał miejsce we wtorek (20 kwietnia). Towarzyszyła temu wydarzeniu msza święta, którą odprawił misjonarz o. Sylwester Pudło wraz z wikariuszem Burkińczykiem Moïse Koboré.

Studnia dla mieszkańców Tékourou (Burkina Faso)

Podstawowe dane

Współrzędne GPS:

11.542972, -2.165806

Liczba mieszkańców:

ok. 1100 osób

10 kwietnia 2021 r. rozpoczęliśmy prace budowlane nad naszym nowym wodnym projektem. Tego dnia wykonaliśmy odwiert głębinowy i przebijając się przez granit na głębokości 70 metrów znaleźliśmy wodę. Wydajność odwiertu wynosi 2,0 m³ wody na godzinę. Wybudowana studnia głębinowa diametralnie poprawia życie mieszkańców wioski. Dzięki niej mają dostęp do czystej, świeżej wody pitnej, co wpływa na poprawa zdrowia dzieci i dorosłych. To również tysiące godzin zaoszczędzone na kilometrowych wędrówkach po wodę z sąsiedniej miejscowości i lepsza perspektywa na edukację dzieci, które zamiast po wodę mogą chodzić do szkoły. To również impuls na własną działalność gospodarczą (uprawa warzyw, drzewek owocowych, hodowla zwierząt). W imieniu mieszkańców Tékourou dziękujemy wszystkim Darczyńcom za wsparcie finansowe budowy studni głębinowej dla 1100 osób.

JAK POWSTAJE STUDNIA

Przed wybudowaniem studni dokonuje się wstępnej analizy. Pod uwagę bierze się liczbę mieszkańców, dla których ma być wybudowana oraz odległość jaka dzieli potrzebujących od innego najbliżej położonego źródła wody.

Aby mieszkańcy mieli poczucie, iż wybudowana studnia jest wspólną własnością, o którą należy się troszczyć panuje zwyczaj zbierania składki w wysokości od 5% do 10% kosztów budowy studni. Stanowi ona wkład własny danej osady czy wioski. Resztę 90-95% pokrywa się ze środków darczyńców. Często jednak dana grupa społeczna jest tak biedna, że 100% kosztów budowy pokrywane jest ze środków darczyńców. Nowo powstała studnia jest w stanie posłużyć nawet kilkanaście lat. Wszystko oczywiście zależy od jakości źródła.

1 STUDNIA może zapewnić świeżą wodę
nawet dla 4000 OSÓB!

DANE:

ZDROWIE | DOSTĘP DO WODY PITNEJ
8 mln
Burkinabé nie ma dostępu
do czystej wody pitnej
ZDROWIE | DOSTĘP DO STUDNI
10 km
nawet tyle pokonują dzieci chodząc
po wodę do najbliższej studni
POMOC | BUDOWA STUDNI
12 studni
dla 14 wiosek pomogli sfinansować
Darczyńcy Fundacji Sięgnij NIEBA
SIGINVUSSE| STUDNIA W BUDOWIE
Dziękujemy!
W imieniu mieszkańców Siginvusse
dziękujemy firmie DANKOP za
sfinansowanie budowy studni
głębinowej dla 350 osób

PYTANIA
I ODPOWIEDZI:

Koszt budowy studni głębinowej w Afryce - z wodą czystą zdatną do picia - zależy przede wszystkim od uwarunkowań geologicznych terenu, na którym ma ona powstać. Dlatego też może on znacząco różnić się w zależności od regionu Afryki, w którym jest stawiana. W praktyce zdarzają się przypadki, że nawet w tym samym kraju, koszt budowy może znacząco odbiegać od siebie. Jeśli czysta woda pitna jest stosunkowo płytko, blisko powierzchni ziemi, wówczas ten koszt jest niski. Nie potrzeba głęboko kopać, aby dostać się do pokładów wody. W środkowej części Burkina Faso gdzie budujemy studnie głębinowe, czysta woda pitna znajduje się na znacznej głębokości pod powierzchnią ziemi. Musimy przewiercać się przez olbrzymie pokłady skał. Często skała granitowa przez którą przebijamy się wynosi 70-90 metrów! Stąd budowa studni sięga 8.000 euro (ok. 37.500 złotych). Zdarzają się też miejsca w Burkina Faso (północ kraju), gdzie woda leży na głębokości nawet 200 metrów pod powierzchnią ziemi. Oprócz samego odwiertu trzeba tam stosować pompy elektryczne aby móc wydobyć wodę na zewnątrz. W takich miejscach dodatkowo stawiane są kolektory słoneczne i duże zbiorniki na wodę. Koszt budowy takiej studni może przekroczyć nawet 100000 złotych, aby obsłużyć daną wspólnotę.

Jeśli cały projekt budowy studni głębinowej finansuje jedna osoba/rodzina/firma, jak najbardziej jest to możliwe. Fundatorowi zapewniamy szeroki pakiet dodatkowych usług, o których piszemy na stronie 7 dokumentu. Fundator może przyjechać na uroczyste otwarcie studni. Przyjazd odbywa się na koszt własny, ale pobyt w Burkina Faso (m.in. odebranie z lotniska, gościna na misji, zwiedzanie atrakcji regionu) jest zorganizowany przez Fundację, misjonarzy i mieszkańców wioski, na potrzeby których powstała studnia. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 512 017 371 lub mailowego. Chętnie porozmawiamy.

Wszystko zależy od miejsca, w którym robimy odwiert. Nasza praktyka odwiertów głębinowych w centralnej części Burkina Faso wskazuje, że czysta woda zdatna do picia znajduje się na głębokości od 50 do 120 metrów.

Pokłady wody występujące w pęknięciach skalnych są ograniczone co ma swoje przełożenie na wydajność i efektywność studni głębinowej. Przy normalnym jej użytkowaniu co kilka lat wpuszczamy pompę ssącą (tzw. tłok) coraz niżej, tak aby maksymalnie wykorzystać pokłady wody tam występujące. Z reguły wody wystarcza na kilkanaście lat. Po tym czasie trzeba znaleźć inne miejsce gdzie może znajdować się czyta woda pitna.

Jak najbardziej. Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz razem z nami wybudować kolejne studnie w Afryce. Prześlemy Ci ulotki, plakaty i materiały edukacyjne, które możesz wykorzystać podczas zajęć. Możemy również zorganizować przyjazd przedstawiciela Fundacji Sięgnij NIEBA aby poprowadził przykładowe zajęcia uwieńczone konkursem. Dla aktywnych uczestników mamy pamiątki z tego wydarzenia. Zapraszamy do kontaktu.

Otrzymywaliśmy kilkukrotnie tego typu propozycje/zapytania. Według wyobrażeń wielu osób, studnię można wykopać ręcznie. To prawda - nawet w Burkina Faso są studnie (tzw. kręgowe), gdzie można znaleźć wodę na głębokości kilku metrów. To pozostałość wody opadowej, brudnej, niezdatnej do picia. Można nią jedynie napoić zwierzęta lub podlać ogródki. Takie studnie mają krótką żywotność (maksymalnie kilka lat), a w porze suchej często brak w nich wody. Fundacja Sięgnij NIEBA buduje wyłącznie studnie głębinowe, dzięki którym pozyskujemy czystą wodę pitną dla ubogich mieszkańców Afryki. Różnica w budowie takiej studni jest ogromna. Aby dostać się do wody czystej, pitnej musimy przewiercać się przez skały. Aby to zrobić potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, który wynajmujemy wraz z ekipą wiertniczą na czas budowy studni.

Specjalnie dla Ciebie (osoba fizyczna lub prawna) przygotowaliśmy krótki przewodnik opisujący od jakich dochodów i/lub przychodów możesz odliczyć przekazaną darowiznę na budowę studni w Afryce oraz co uprawnia do skorzystania z takiego odliczenia.

Wieści rozchodzą się szybko. Tak, to prawda - każdy kto zobaczy naszą silikonową opaskę od razu chce ją mieć :) Wesprzyj budowę studni (poprzez przelew bankowy lub pocztowy abyśmy mieli Twój adres do wysyłki) kwotą 35 złotych lub więcej (to koszt budowy studni dla jednej osoby) i dopisz w tytule przelewu: darowizna - budowa studni w BF (silikonka). Numer konta bankowego do przelewu znajdziesz tu: https://siegnijnieba.pl/chce-pomoc/budowa-studni#purpose=b

Jeśli masz więcej pytań napisz do nas lub zadzwoń
512 017 371 - chętnie porozmawiamy.

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy