Przejdź do treści
12 Czerwca 2024
Obraz
Afrykański nauczyciel z Burkina Faso

Pokój i dobro.

Drodzy Dobroczyńcy i Przyjaciele Fundacji Sięgnij NIEBA.

Jako osoba nadzorująca kursy alfabetyzacji prowadzone na terenie naszej misji w Burkina Faso, pragnę Wam podziękować za wsparcie finansowe tego projektu. Pomoc osobie niepiśmiennej, by mogła skorzystać z kursu pisania, czytania i liczenia doprawdy wnosi światło i nadzieję w jej życie. Dzięki Waszemu wsparciu uruchomiliśmy w 2024 roku nowe kursy alfabetyzacji oraz kursy techniczne w wioskach Thangin Wobdo, Gogo i Nabadogo. Kursy alfabetyzacji zakończyły się pod koniec maja dużym sukcesem. Do egzaminu państwowego, sprawdzającego nabyte umiejętności pisania, czytania i liczenia, przystąpiło kilkudziesięciu uczniów. Rozpoczęliśmy także kursy techniczne. Na prośbę uczniów w tym roku są to kursy z tkactwa. Zajęcia te są bardzo pomocne w zdobyciu dobrego zawodu tkaczki/tkacza i podjęciu pracy, dzięki której uczniowie będą mogli zarabiać dodatkowe pieniądze na utrzymanie swoich rodzin.

W tym miejscu chcę Wam przedstawić tytułowego nauczyciela kursu alfabetyzacji w Thangin Wobdo, Dawida Kabore. Gorąco zachęcam Was do obejrzenia wywiadu z jego osobą, który nagraliśmy w trakcie odbywającego się kursu.

Pozdrawiam w Panu.

o. Christian Seogo

Cieszę się, że nas odwiedzacie...

Adres URL dla Zdalne wideo

(Zobacz film)

Nazywam się Dawid Kabore i jestem nauczycielem kursu alfabetyzacji w tutejszej wiosce Thangin Wobdo. Jestem bardzo zadowolony z moich uczniów. W rzeczywistości większość z nich nie myślała o nauce w naszym ojczystym języku – mooré, gdyż w szkołach dzieci uczy się po francusku. Stąd wielu z nich nie wierzyło w znaczenie nauki języka ojczystego. Niektórzy mówili nawet: „urodziliśmy się Mossi, mówimy w języku mooré, więc nauka w tym języku nie jest już chyba konieczna”. Powiem wręcz przeciwnie: bardzo ważne jest, aby uczyć się pisać i czytać w języku ojczystym, w języku mooré. Mówimy w ojczystym języku, ale wielu z nas jest analfabetami. Jednak dzięki naszym Partnerom, wsparciu dobroczyńców stało się to możliwe, że możemy odbywać naukę w naszym języku narodowym. Teraz po kilku miesiącach kursu wielu uczniów widzi rezultaty i rozumieją znaczenie uczenia się w języku ojczystym.

Obraz
uczennica kursu alfabetyzacji z wioski Thangin Wobdo w Burkina Faso

Początki kursu alfabetyzacji dla wszystkich uczących się są bardzo skomplikowane. Tak samo jest na tym kursie w szkole w Thangin Wobdo. Wielu moich uczniów na pierwszych zajęciach nie wiedziało, jak trzymać długopis. Mieli problemy z pisaniem liter kredą po tablicy by były równo w liniach. To stanowiło dla nich poważny problem, szczególnie dla osób starszych. Ale po dwóch miesiącach nauki już widać efekty i radość na ich twarzach. Dzięki Bogu obecnie wszyscy zdobyli podstawy i potrafią pisać i czytać.

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy nas wspierają. Poczyniono już wiele poświęceń, abyśmy mieli te zajęcia i bardzo dziękujemy za wsparcie tego projektu. Jesteśmy naprawdę wdzięczni. A jednocześnie dzielimy się tym, co może nam pomóc w lepszej pracy. Chciałem prosić o pomoc, ponieważ jak możecie zobaczyć, mamy trudności ze znalezieniem ławek dla uczniów. Nie są to odpowiednie ławki do nauki. Stąd uczniowie szybko się męczą.

Obraz
kurs alfabetyzacji - nauka pisania, czytania i liczenia w afrykańskiej wiosce Thangin Wodo w Burkina Faso

W klasie jest 24 uczniów. Są to osoby dorosłe, które nigdy nie miały szans chodzić do szkoły, kiedy byli dziećmi. Ponieważ są już dorośli, mają pewne trudności, ale są wytrwali. Przychodzą na zajęcia z własnej potrzeby, bo czują ból związany z brakiem umiejętności czytania i pisania.

Mam 62 lata, jestem już zaawansowany wiekowo, ale wciąż tu uczę, ponieważ jestem szczęśliwy mogąc dzielić się wiedzą z innymi. I dlatego staram się dać z siebie wszystko co najlepsze, aby inni mogli z tego skorzystać i później przekazać to dalej.

Obraz
dyplomy z kuratorium potwierdzające pozytywnie zdany egzamin państwowy z nauki pisania, czytania i liczenia, kursy alfabetyzacji w Burkina Faso, edukacja podstawowa (Afryka)
Na zdjęciu: uczniowie kursu alfabetyzacji z wioski Nabadogo (rocznik 2023) z państwowymi dyplomami potwierdzającymi umiejętność pisania, czytania i liczenia. Wyniki egzaminów tegorocznych będą znane w październiku.

 

o. Christian Seogo

o. Christian Seogo jest rodowitym Burkińczykiem. W roku 2005 wstąpił do zakonu franciszkanów. Wyjeżdżał do Kenii, Tanzanii i Zambii, gdzie studiował psychologię i ukończył studia filozoficzne. Od 2020 roku jest proboszczem parafii w Sabou w Burkina Faso. Koordynuje także projekt kursów alfabetyzacji osób niepiśmiennych z terenów misji.