Ocena: Lubię to6 Dislike0
Sebastian Siewiera | Polska
24 sierpnia 2021

Dostęp do wody (Ekwador)

Drogi Darczyńco, dzielimy się z Tobą prośbą o pomoc, którą otrzymaliśmy tym razem z Ekwadoru (Ameryka Południowa). Całą skomplikowaną sytuację związaną z problemem dostępu do wody w jednej z miejscowości, opisał nam polski misjonarz ks. Janusz Wielgos, który posługuje w tym kraju prawie 20 lat.

O pomoc proszą nasi bracia katolicy z wioski Río Plátano, miejscowości położonej w parku narodowym Machalilla (GPS: -1.629118, -80.685912) u wybrzeży Ekwadoru. Ludzie żyją tu bardzo skromnie. Środki do życia zdobywają dzięki uprawie w niewielkich ilościach kukurydzy i hodowli zwierząt domowych. Kontakt ze światem jest tu możliwy wyłącznie w porze suchej, gdyż jedyną drogą do wioski jest koryto rzeki.

Brak wody w wiosce bardzo utrudnia mieszkańcom funkcjonowanie w życiu codziennym. By ją zdobyć muszą chodzić pieszo 2 kilometry w góry, gdzie znajduje się rzeka. Wypływającą wodę zbierają do kanistrów. Z uwagi na trudny górzysty teren wodę najczęściej przewożą na mułach.

Doprowadzenie wody do wioski jest możliwe przez odpowiednie przyłącza. Dzięki grawitacji wodę można by sprowadzać z rzeki położonej znacznie wyżej i gromadzić w zbiorniku o pojemności 5.000 litrów umieszczonym w wiosce, a następnie rozdzielać po domach. W ten sposób mieszkańcy mieliby wodę w swojej wiosce.

Koszt doprowadzenia wody do wioski wynosi 14.500 zł. Wchodzi w niego zakup: 4 kilometrów zwojów węży, zbiornika na wodę o pojemności 5.000 litrów oraz pompy zanurzeniowej. Całą pracę fizyczną wykonają mieszkańcy wioski, to jest układanie połączeń z rzeki do wioski, umieszczenie zbiornika oraz rozprowadzenie wody połączeniami do domów. Fachowe połączenia wykona przedstawiciel wodociągów z miejscowości Pedro Pablo Goméz, który zdecydował się nie brać żadnego wynagrodzenia za pracę. Mieszkańcy zapewnią mu dojazd, posiłek i nocleg.

Skrócenie codziennych, kilometrowych, górskich wędrówek po wodę oraz możliwość łatwiejszego nawadniania pola w porze suchej bardzo poprawi jakość życia i zdrowia mieszkańców. Dlatego zachęcamy Cię do wsparcia finansowego tak ważnego i potrzebnego projektu by pomóc ludziom najbardziej potrzebującym.

Dziękujemy, że razem z nami zmieniasz życie ludzi, dając im szansę na lepsze i godne życie.

Zespół Sięgnij NIEBA

Udostępnij

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy Fundacji