Przejdź do treści
01 Lipca 2021
Obraz
o. Tomasz Kręt Burkina Faso misjonarz franciszkanin

Pokój i dobro. Ojcze Tomaszu, proszę nam przybliżyć ideę powstania Centrum Medycznego na terenie Waszej misji w Burkina Faso?
Koncepcja założenia Centrum wyszła od jednego z naszych braci, który opiekował się niedożywionymi dziećmi przy parafialnym kościele. Szybko zauważyliśmy, że potrzeby są o wiele większe: konsultacje, leczenie, kuracja dzieci. Stąd w 2008 r. wybudowaliśmy Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek (CREN), które stało się podwaliną dzisiejszego Centrum.

Franciszkańskie Centrum jest z pewnością nietuzinkową placówką medyczną. Jakim duchem kierujecie się w pracy?
Specyfika i charakterystyka Centrum wychodzi od jego nazwy – Centrum Medyczne św. Maksymiliana Kolbe, który mówił, że tylko miłość jest twórcza i tylko miłością jesteśmy w stanie zaspokoić potrzebę każdego człowieka. Do Centrum zgłaszają się przede wszystkim chorzy, ale również osoby, które mają potrzebę duchową, tj. spotkania się, bycia przyjętym, bycia zauważonym. Jest to wielka potrzeba i czasu i tego miejsca. Chcemy nieustannie rozwijać jedno marzenie, aby każdy kto tu przychodzi był przyjęty z godnością i wyszedł z tego miejsca ubogacony. Czy będzie to wyleczenie zdrowia, czy też doświadczenie duchowe, czy spotkania się z drugim człowiekiem, po prostu by człowiek stał się bliższy Prawdzie.

Kieruje ojciec Centrum od 2009 r. Sporo czasu i doświadczenia. Jak rozwinęliście Centrum?
Dzisiejsze Centrum jest placówką referencyjną dla 112000 osób i posiada następujące usługi medyczne: pediatria z CREN-em, oddział radiologiczny, medycynę ogólną dla chorych na HIV, aptekę szpitalną, laboratorium, centrum krwiodawstwa, gabinet dentystyczny, karetkę, kuchnię dla chorych i pralnię. Na ukończeniu mamy oddział chirurgiczny i pooperacyjny z przewidzianym oddaniem na październik 2021. Wspomnę również o personelu medycznym: obecnie pracuje tu 4 lekarzy, 37 pielęgniarzy w tym 12 specjalistów, 10 położnych i 25 innych osób.

Obraz
franciszkańskie centrum medyczne w Sabou Burkina Faso

Naprawdę imponujące osiągnięcie. A jakie macie plany na przyszłość?
Plany rozwoju są przygotowanie, jednak wiele zależy od tego, co podpowie nam św. Maksymilian i na co pozwolą środki finansowe. Kolejne lata pokażą jak będzie przebiegał dalszy rozwój szpitala. Jak to mawiał nasz Święty: „Jeśli Niepokalana zechce...”. Od października 2020 r. jest z nami nowy miejscowy brat zakonny, który przygotowuje się do przejęcia obowiązków i odpowiedzialności za kierowanie szpitalem. To charakterystyka naszych misji by wdrażać miejscowych braci w działalność.

Zapytam jeszcze o COVID-19 – jak wpłynął na funkcjonowanie Centrum?
Afryka co jakiś czas przeżywa ataki różnych wirusów, niekiedy dużo groźniejszych niż COVID. Z czasem zrozumieliśmy, że bycie dla innych jest naszą misją. Nie możemy opuścić drugiego człowieka, który znajduje się w potrzebie. Jeśli chodzi o COVID na początku brakowało nam sporo materiałów higienicznych i ceny poszły mocno w górę. Po kilkunastu miesiącach, gdzie obostrzenia higieniczne są na bardzo wysokim poziomie, a dofinansowania kurczą się, nieporównywalnie stajemy przed wielkimi wyzwaniami dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania Centrum.

Obraz
franciszkańskie centrum medyczne w Sabou Burkina Faso

Czy chciałby ojciec skierować słowo do Darczyńców Fundacji Sięgnij NIEBA?
Przede wszystkim pragnę wyrazić głęboką wdzięczność tym wszystkim, którzy nas wspierają w realizacji dzieła ratowania zdrowia i życia ludzkiego. W kaplicy szpitalnej, gdzie codziennie modlimy się wspólnie z pracownikami, polecamy Dobremu Bogu, przez wstawiennictwo św. Maksymiliana, wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób nam pomagają.

Dziękuję za rozmowę.

Z ojcem Tomaszem Krętem rozmawiał Sebastian Siewiera, prezes Fundacji Sięgnij NIEBA

o. Tomasz Kręt

Ojciec Tomasz Kręt pochodzi z Biłgoraja (woj. lubelskie). Na misję w Burkina Faso wyjechał w 2007 r. Wykazał się  niezwykłym talentem przedsiębiorczości. Przez 10 lat zarządzał franciszkańskim Centrum Medycznym w Sabou, doprowadzając do jego ogromnego rozkwitu, z którego korzysta ponad 112.000 osób. Obecnie (2024 r.) przebywa w Polsce i szykuje się na wyjazd do kolejnego kraju misyjnego.