Przejdź do treści
30 Września 2019
Obraz
leczenie chorych w Afryce Burkina Faso

Wielokrotnie zastanawiałem się nad odbiorem naszej działalności misyjnej przez osoby wspomagające nas duchowo i materialnie. Dziś dzielę się z Wami, krótką refleksją na temat zasadności istnienia wspólnego dzieła – Centrum Medycznego w Sabou.

Ostatnie kilkanaście miesięcy w Burkina Faso przepływa pod egidą wielu napięć politychnych związanych z wieloma czynnikami: protesty, bojkoty, strajki, podwyższone ryzyko niebezpieczenstwa terrorystycznego, wzmożone napady rabunkowe. Doprowadza to do sporej destabilizacji w funkcjonowaniu kraju. Z jednej strony sprzyja zmniejszeniu poczucia solidarności międzyludzkiej, a z drugiej zwiększa nieufność i wiarę w dobro.

Przytoczę jeden przykład z końca maja, kiedy to wszystkie placówki państwowej służby zdrowia podjęły strajk ścisły i zamknęły drzwi na 5 dni. W naszej okolicy z 21 istniejących ośrodków zdrowia, nie pracował żaden, a jedynie nasze Centrum Medyczne przyjmowało pacjentów.

Obraz
Karetka pogotowia Afryka Burkina Faso leczenie chorych

Pozostawiam Waszej analizie ilu osobom tylko w tych dniach zostało uratowane życie, przywrócone zdrowie, podtrzymana wiara w dobro:

Obraz
statystyki leczenie w Afryce

Dołączyć można 70 pracowników, którzy dzięki swoim pensjom mogą łatwiej sprostać wymaganiom codzienności.

Złożoność sytuacji w kraju i wiele trudnych do zdefiniowania zachowań nie ułatwia naszego funkcjonowania, niemniej jednak, fakt istnienia naszej działalności dający namacalne rezultaty dodaje odwagi do kontynuacji i dokładania starań, aby wskrzeszać u innych gotowość do wspólnego budowania cywilizacji pokoju, sprawiedliwosci i poszanowania ludzkiego życia.

Dziękuję z misyjnego serca, Wam, drodzy Przyjaciele naszej misji, za wkład w nasze wspólne dzieło.

Obraz
lecznictwo w Afryce Burkina Faso

Na koniec zapraszam, abyśmy w najbliższym miesiącu październiku 2019 (nadzwyczajny miesiąc misyjny), poprzez orędownictwo naszej mamy Maryi, wspólnie zawierzali Bożej Opatrzności cały kraj Burkina Faso.

Szczęść Boże!

o. Tomasz Kręt

o. Tomasz Kręt

Ojciec Tomasz Kręt pochodzi z Biłgoraja (woj. lubelskie). Na misję w Burkina Faso wyjechał w 2007 r. Wykazał się  niezwykłym talentem przedsiębiorczości. Przez 10 lat zarządzał franciszkańskim Centrum Medycznym w Sabou, doprowadzając do jego ogromnego rozkwitu, z którego korzysta ponad 112.000 osób. Obecnie (2024 r.) przebywa w Polsce i szykuje się na wyjazd do kolejnego kraju misyjnego.