Przejdź do treści

Dane projektu

Data podania:
Marzec 2022
Nazwa wioski:
Koloyiri
Kraj:
Burkina Faso (BF)
Typ projektu:
studnia głębinowa z pompą
Liczba osób:
ponad 350 mieszkańców
Najbliższa studnia:
ok. 4 km w jedną stronę
Współrzędne GPS:
11.9469, -2.3048

Podanie

Wioska Koloyiri położona jest w afrykańskim buszu w centralnej części Burkina Faso. Zamieszkuje ją ponad 350 osób, które na co dzień borykają się z poważnym problemem dostępu do czystej wody pitnej. Najbliższa studnia głębinowa znajduje się przy szkole podstawowej w tej miejscowości, ale dyrekcja szkoły nie pozwala z niej korzystać w każdym czasie. Stąd mieszkańcy wioski zaopatrują się w wodę ze studni kopanej z wodą brudną (film i zdjęcia poniżej). Niestety w trakcie pory suchej woda w studni kopanej wysycha i trzeba szukać wody po innych wioskach. Inna studnia głębinowa położona jest 4 km od Koloyiri. Stąd w 2022 r. mieszkańcy wioski napisali prośbę o pomoc w budowie studni głębinowej.

Nazywam się Solange Nebié. Mamy tu duże problemy z wodą. Aby zdobyć czystą wodę do picia trzeba wstać o 3 rano, by pójść do szkoły, aby ją zaczerpnąć z tamtejszej studni (głębinowej). Trzeba zdążyć nabrać wody przed rozpoczęciem lekcji, bo później nie możemy tam po nią chodzić. Czasami niektórzy wracają bez wody. Czasami nie mamy nawet wody, żeby się umyć. Zdarza się, że nie bierzemy prysznica przez kilka dni. Dlatego prosimy o pomoc w zdobyciu wody.

Solange Nebié, mieszkanka Koloyiri

Mam na imię Jacqueline, mieszkam w Koloyiri. Problem braku wody w wiosce bardzo nas niepokoi. Chodzimy długo, by ją znaleźć. A tu w tej studni (kopanej) jest ona brudna co powoduje choroby. W poszukiwaniu wody chodzimy kilka kilometrów. Prosimy o pomoc, ponieważ jest to dla nas duży problem.

Jacqueline, mieszkanka Koloyiri

Nazywam się Zongo Boukari. Jestem z Koloyiri. Mamy tu poważne problemy z wodą. Kobiety chodzą kilometrami w poszukiwaniu wody do picia, a teraz w maju gdy studnie wysychają, często wracają do domu dopiero wieczorem. Czasami znaleziona woda jest brudna, pojawiają się choroby. Brak wody stanowi również problem, by poić nasze zwierzęta. Dlatego prosimy o pomoc w wybudowaniu studni (głębinowej) z pompą.

Zongo Boukari, mieszkaniec Koloyiri

Zobacz film

Adres URL dla Zdalne wideo

Co budujemy

Studnię głębinową, dzięki której mieszkańcy wioski będą mieli czystą wodę pitną, a pobór wody będzie łatwiejszy i szybszy. Wylejemy cementową posadzkę, aby uszczelnić studnię przed zanieczyszczeniami, zbudujemy murek odgradzając miejsce poboru wody przed zwierzętami i zamontujemy pompę ręczną India Mark II z rurą wystarczająco wysoką, aby mieściły się pod nią baniaki na wodę.

Studnie głębinowe w Burkina Faso budujemy w trakcie pory suchej (październik-maj), po zbiorach, które mają miejsce w październiku. W trakcie pory deszczowej (czerwiec-wrzesień) wiele dróg w afrykańskim buszu jest nieprzejezdnych z powodu błotnistych kolein, które uniemożliwiają dotarcie na miejsce ciężkiego sprzętu z wiertnią. Wykonywanie odwiertów w trakcie pory deszczowej jest również ryzykowne pod względem technicznym, gdyż wody opadowe, które przesiąkają przez 10-15 metrową warstwę ziemi mogą prowadzić do mylnych badań terenu i samego odwiertu.

Obraz
Studnia z pompą ręczną India Mark II

Patron medialny

Patronem medialnym projektu budowy studni głębinowej dla mieszkańców wioski Koloyiri w Burkina Faso jest Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".

Obraz
1

Aktualności

Kiedy rozpoczniemy realizację budowy studni głębinowej, w tej sekcji opublikujemy filmy, zdjęcia i opisy, abyś był na bieżąco ze wszystkimi etapami naszego projektu charytatywnego budowy studni głębinowej.