Dane projektu
Szczegóły podania
Malimidwe (południe Malawi) to obszar, który niegdyś należał do Brytyjczyków i był przez nich wykorzystywany jako gospodarstwa rolne. Z czasem opuścili oni ziemię, a na ich miejsce przybyli osadnicy z innych wiosek reprezentujących różne klany (plemiona). Mieszkańcy Malimidwe od lat borykają się z dużym problemem niedoboru wody. Pięć lat temu postanowili wykopać studnię ręcznie, wykorzystując motyki. Zajęło im to sporo czasu, a wodę znaleźli dopiero na głębokości 30 metrów. Niestety woda ta jest niebezpieczna, zwłaszcza w porze deszczowej. Ażeby ją wydobyć trzeba naprawdę się natrudzić. Malawijczyk - ksiądz Stephen Piyo, który kiedyś studiował w Polsce na UKSW, poprosił nas o pomoc w budowie studni głębinowej. Poniżej przytaczamy słowa kilku mieszkanek Malimidwe:
Ze względu na dużą odległość z domu do tej studni czasami spóźniamy się do szkoły i zostajemy w szkole ukarani. Jako młode dziewczyny zawsze boimy się ryzykować życie, ponieważ wszystko może się zdarzyć. Łatwo możemy wpaść do studni, więc za każdym razem, gdy tu przychodzimy, jesteśmy pełni niepokoju i strachu.
Woda, którą pijemy, nie jest bezpieczna i zdrowa. Gdy wieje wiatr, niesie ze sobą odpady, które wpadają do środka. Ale także, gdy wyciągamy wiadro, w którym czerpiemy wodę ze studni, część wody przelewa się nam po nogach i spływa do tej samej studni.
Bardzo trudno jest wyciągnąć linę z samej studni, aby wydobyć wodę. Gdy pochylam się, żeby ją wyciągnąć, odczuwam ból rdzenia kręgowego. Przy tak żmudnej pracy mój stan zdrowia stale się pogarsza. Podczas czerpania wody, czasami lina urywa się i wiadro trafia do studni, gdzie często wpadają zwierzęta, jak jaszczurki, węże, a nawet kozy, co zwiększa niebezpieczeństwo wody.
Budowa studni głębinowej
Od dawna byliśmy zdesperowani, nie mając czystej wody pitnej. Ojciec Piyo przeprowadził z nami wywiady, aby pokazać, jak rozpaczliwa była nasza sytuacja. Wszystko mu wyjaśniliśmy. Dziękujemy ojcu Piyo, który poprzez ludzi dobrej woli pomógł nam. On był naszym łącznikiem z Darczyńcami. Zrobił wszystko, co możliwe, aby nawiązać kontakt i współpracować z Darczyńcami. Dziękujemy mu za to i dziękujemy Darczyńcom, którzy za tym stoją. Jesteśmy bardzo wdzięczni. I dziękujemy za to Bogu. Dzięki temu odwiertowi jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi. Zmagaliśmy się z chodzeniem na odległość 6 km, aby uzyskać dostęp do wody, zwłaszcza w porze deszczowej. W takiej sytuacji naprawdę mieliśmy problem tutaj w Malimidwe. Teraz nasze serca są pełne radości. Wyrażamy naszą wdzięczność ojcu Piyo oraz słowa podziękowania dla Darczyńców, którzy nam pomogli. Niech Darczyńcy nadal mają tego ducha, aby pomagać innym, którzy mogą znaleźć się w podobnej sytuacji jak nasza. Bądźcie pewni, że zadbamy o tę studnię w maksymalnym stopniu.
Agatha Simon Muliya, mieszkanka Malimidwe
Odwiert głębinowy (film)
Zdjęcia z odwiertu i montażu pompy:
Uroczysty odbiór studni
Drogi Darczyńco, to co mówią ci ludzie, pochodzi z głębi ich serc i jest błogosławieństwem dla Ciebie. Jestem pewien, że gdybyś miał okazję być tu tego dnia, byłbyś świadkiem ich radości.
ks. Stephen Piyo, wikariusz parafii św. Piusa X w Magomergo, Malawi
Słowa podziękowania od mieszkańców wioski:
Jesteśmy bardzo wdzięczni za odwiert podarowany nam i sfinansowany przez naszych Darczyńców za pośrednictwem księdza. Byliśmy w rozpaczliwej sytuacji z powodu braku zdrowej, czystej wody. Aby uzyskać dostęp do czystej wody, musieliśmy pokonywać duże odległości, ponad 4 km. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu budowy odwiertu. Niech Bóg błogosławi Darczyńcę. Zachęcamy do zrobienia tego samego wszystkim, którzy mogą znaleźć się w podobnej sytuacji, aby otrzymać taką samą pomoc. Dziękujemy.
Mikeas Kanyoza, Przewodniczący komitetu odwiertu
Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu tego, co wydarzyło się dzisiaj, że mamy odwiert. Nasze szczęście wynika z faktu, że byliśmy w poważnych tarapatach z powodu braku zdrowej, czystej wody. Byliśmy jak ludzie na pustyni bez wody. Dziękujemy księdzu Piyo za pozyskanie dla nas Darczyńców, którzy pomogli nam, biednym ludziom. Dziękujemy Darczyńcom za pomoc, nie mogliśmy tego zrobić sami. Niech Bóg błogosławi o. Piyo. Niech Bóg błogosławi Darczyńców.
Melenia Kazembe, wódz klanu Mulomole
Jestem pełna radości, że otrzymaliśmy tę wodę ze studni głębinowej. Ojciec Piyo jest prawdziwie rozmodloną osobą. Po wizycie w tej okolicy zdał sobie sprawę, że brakuje tu zdrowej i czystej wody. Zwykłam chodzić drugą stroną rzeki, i musiałam przeprawiać się przez nią by dotrzeć do studni kopanej. Naprawdę trudno było mi zdobyć wodę, zwłaszcza gdy byłam chora. Dziękujemy Darczyńcy za pomoc w sfinansowaniu tej studni głębinowej. Ojciec Piyo naprawdę stoczył dla nas dobrą walkę. Niech Bóg nadal śle swoje błogosławieństwa. To jest moje słowo wdzięczności.
Mary Matumura Macheso, mieszkanka Malimidwe
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że otrzymaliśmy studnię głębinową. W tej okolicy bardzo się zmagaliśmy z tym problemem. Ludzie musieli chodzić nie mniej niż 4 kilometry w jedną stronę do innego odwiertu, by zdobyć czystą wodę pitną. Od kiedy ojciec Piyo znalazł Darczyńców, którzy pomogli nam z tym odwiertem, wszyscy ludzie razem ze mną jesteśmy bardzo szczęśliwi. Dziękujemy księdzu Piyo we współpracy z ks. proboszczem Moffatem za ten rozwój. Prosimy Boga, aby pobłogosławił ich i naszych Darczyńców. Dziękujemy.
Charles Bauleni, moderator parafii św. Piusa X Magomero
Jetem bardzo wdzięczny za powstanie tego odwiertu głębinowego w Malimidwe. Dzięki ojcu Piyo, który pozyskał Darczyńców z Polski, otrzymaliśmy tę studnię. Teraz osoby starsze mają łatwy dostęp do czystej wody. Wszyscy mamy teraz do niej łatwy dostęp. Jako wójt grupy Mpawa jestem niezwykle zadowolony z tego rozwoju sytuacji i jestem bardzo wdzięczny.
Jali Stenala, Przewodniczący grupy w Malimidwe
Zdjęcia z mszy świętej dziękczynnej za dar studni, jej poświęcenie i oficjalny odbiór:
Składamy wyrazy wdzięczności i podziękowania, za pośrednictwem Fundacji Sięgnij NIEBA, za miłość i opiekę, jaką okazaliście mieszkańcom Malimidwe w szczególności, ale także całej parafii jako całości. Nie mamy wystarczająco słów, aby wyrazić naszą wdzięczność. Chcielibyśmy podziękować wszystkim Darczyńcom, którzy zrobili wszystko, co możliwe, aby sfinansować projekt odwiertu. Jest tak wiele obszarów w różnych krajach, które znajdują się w podobnej sytuacji, a fakt, że jesteśmy jednym z tych, którzy powinni zostać rozważeni pod kątem zapewnienia środków na odwiert, jest dla nas wielkim osiągnięciem i błogosławieństwem. Niech Bóg błogosławi Fundację i Darczyńców, którzy poświęcili wiele, aby sfinansować nam szlachetny projekt odwiertu. Jedyne słowo, które możemy powiedzieć, to DZIĘKUJĘ w naszym lokalnym języku, w języku chichewa jest to „ZIKOMO”. Bądźcie pewni naszych nieustających modlitw za was, waszą organizację i Darczyńców.
ks. Stephen Piyo, wikariusz parafii św. Piusa X w Magomero, Malawi
Słowa od Honorowego Konsula Republiki Malawi
Uważam, że jest to wyjątkowe osiągnięcie i stanowi krok milowy, aby rozwinąć tę ze wszech miar niezwykłą działalność w innych regionach kraju. Czysta, zdrowa woda pitna i dostęp do niej jest dla wielu ludzi kluczowy do życia. To wspaniała i godna podziwu inicjatywa. Dziękuję Fundacji Sięgnij NIEBA i wszystkim Sponsorom za realizację budowy studni głębinowej w Malimidwe i doprowadzenie do sukcesu, jakim jest dostęp do czystej wody pitnej dla tak wielu ludzi. Moje szczere gratulacje.
Andrzej Brusikiewicz
Honorowy Konsul Republiki Malawi
Nowe podania
Systematycznie otrzymujemy nowe prośby o pomoc w budowie studni głębinowych w miejscach, gdzie jest największy problem z dostępem do czystej wody pitnej. Wybierz swój projekt i zostań oficjalnym Sponsorem/Fundatorem studni głębinowej. Podaruj wodę pitną dla całej społeczności: wioski, szkoły lub przychodni zdrowia.