Dane projektu
Szczegóły podania
Wioska Kala Kala leży w górzystym terenie w odległości około 10 km od miasteczka Kpalimé. Populacja wioski liczy około 300 mieszkańców. W wiosce nie ma prądu ani źródła wody pitnej. Mieszkańcy żyją z uprawy ziemi, wszystko wykonuje się ręcznie. Do najbliższej studni głębinowej mają około 1 kilometra. Te ujęcie wody pitnej zbudowane jest przy szkole podstawowej, jednak wydajność tej studni jest bardzo słaba. Aby naczerpać wody (jest to pompa ręczna), kobiety spędzają tam dużo czasu, ponieważ woda się wyczerpuje i należy odczekać aż źródło się uzupełni. Na co dzień, ludzie czerpią wodę z rzeki okresowej (na zdjęciach), która pojawia się podczas pory deszczowej. Rzeka, położona w odległości około 500 m od wioski, pochodzi z wody spływającej z gór i jest błotnista. Pod koniec roku, kiedy ustają deszcze (zazwyczaj w listopadzie), brakuje już i wody z rzeki. Na co dzień z wody w rzece korzystają zarówno ludzie jak i zwierzęta, które piją wodę bezpośrednio z rzeki. W tejże rzece ludzie również myją się i robią pranie. Brak czystej wody pitnej jest bardzo odczuwany w codziennym życiu rodzin. Woda z rzeki, która jest mocno zanieczyszczona, jest przyczyną chorób układu pokarmowego, a także chorób skory i wszelkiego rodzaju infekcji.
W imieniu mieszkańców wioski Kala Kala zwracam się z uprzejmą prośbą o sfinansowanie budowy studni głębinowej dla codziennych potrzeb ludności. Zapewniam o ogromnej wdzięczności za okazane serce i wrażliwość na ich trudną sytuację. Z pamięcią w modlitwie!
siostra Aldona Wysocka SSpS
Tutaj w wiosce pijemy wodę z rzeki. Z tej samej rzeki, piją wodę także zwierzęta, które wcześnie pojone są rano jeszcze przed nami. Woda zostaje wówczas zmącona i błotnista, i zabrudzona przez zwierzęta. Picie tak brudnej wody jest przyczyną różnych chorób, szczególnie biegunki i bólów brzucha. Czysta, pitna woda w naszej wiosce, będzie dla nas Bożym błogosławieństwem. Modlimy się, aby Bóg zesłał nam dobrych ludzi, którzy pomogą nam mieć zdrową, czystą wodę i żebyśmy już nie chorowali. W imię Chrystusa, prosimy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich którzy zechcą nam przyjść z pomocą.
Akpolo Afi Lucja, mieszkanka Kala Kala
Brak wody jest tu wielkim problemem. Podczas pory suchej ta rzeka wysycha. Na co dzień, ta błotnista woda jest używana w domach do wszelkich potrzeb, także do picia. Bardzo prosimy o pomoc. Niech Bóg Wam wynagrodzi.
Vinyo Sara, mieszkana Kala Kala
Przychodzę tutaj z daleka, aby nabrać wody z rzeki i zanieść ją do domu. Często z tego powodu spóźniam się do szkoły, która jest położona w Nyivé, 8 km stąd. Chodzę do drugiej klasy gimnazjum. Za spóźnienia jesteśmy karani, chociaż to nie zależy od nas. Źródło czystej wody będzie dla nas wybawieniem.
Vinyo Ama Ida, uczennica z Kala Kala
Co budujemy
Studnię głębinową, dzięki której mieszkańcy wioski będą mieli czystą wodę pitną, a pobór wody będzie łatwiejszy i szybszy. Wylejemy cementową posadzkę, aby uszczelnić studnię przed zanieczyszczeniami, zbudujemy murek odgradzając miejsce poboru wody przed zwierzętami i zamontujemy pompę ręczną India Mark II z rurą wystarczająco wysoką, aby mieściły się pod nią baniaki na wodę.
Studnie głębinowe w Togo budujemy w trakcie pory suchej (listopad-marzec). W trakcie pory deszczowej (kwiecień-październik) wiele dróg jest nieprzejezdnych z powodu błotnistych kolein, które uniemożliwiają dotarcie na miejsce ciężkiego sprzętu z wiertnią. Wykonywanie odwiertów w trakcie pory deszczowej jest również ryzykowne pod względem technicznym, gdyż wody opadowe, które przesiąkają przez 10-15 metrową warstwę ziemi mogą prowadzić do mylnych badań terenu i samego odwiertu.
Rozpoczęcie prac
14 stycznia w Kala Kala miała miejsce wizyta geofizyka, który badał teren do przyszłego odwiertu. Okazało się, że miejsce gdzie jest położona wioska, to obszar na mapie hydrologicznej oznaczony kolorem czerwonym, to znaczy że nie ma w okolicy dużo wody podziemnej. Trzyosobowa ekipa skrupulatnie pracowała cały dzień i znalazła miejsce, gdzie krzyżują się pod ziemią trzy pęknięcia skał. Tam będziemy wiercić. Mamy nadzieję, że wodę znajdziemy za pierwszym razem. Prace wiertnicze rozpoczynamy dokładnie 1 lutego (sobota).