Przejdź do treści
Wylecz dziecko z niedożywienia

Mleko w proszku, kaszki i zupki dietetyczne to 75 zł

Przewlekłe niedożywienie dzieci

Problem przewlekłego niedożywienia dzieci jest jedną z ukrytych katastrof Burkina Faso. Zwrócili na to uwagę franciszkańscy misjonarze z Sabou. Jak podają statystyki prawie połowa zgonów pośród tutejszych dzieci do piątego roku życia wynika właśnie z niedożywienia. To zastraszające dane. Można przejść koło nich obojętnie. Ale można również zmienić tę rzeczywistość.

Adres URL dla Zdalne wideo

Początkowo w roku 2005 franciszkanie dokarmiali niedożywione dzieci na terenie misji przy parafialnym kościele. Działania misjonarzy były wówczas skoncentrowane na samym dożywianiu, jednak bardzo szybko zauważono, że potrzeby za tym idące są o wiele większe - dalsze konsultacje, leczenie i kuracja dzieci. Stąd w 2008 roku wybudowano Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek, które stało się podwaliną budowy Centrum Medycznego im. św. Maksymiliana Kolbego w Sabou.

Apel o pomoc

W Burkina Faso kwota 75 PLN może dosłownie uczynić cuda. Sfinansuje bowiem w pełni dwutygodniową kurację dożywiania jednego niedożywionego dziecka przebywającego w Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek.

Adres URL dla Zdalne wideo

Już 7606 dzieci wyżywionych z niedożywienia dzięki wsparciu 2258 Darczyńców Fundacji

Pomocy dzieciom - wywiady z mamami

Obejrzyj świadectwa mam, które opowiadają o swoich niedożywionych pociechach i udzielonej im pomocy podczas dwutygodniowej kuracji dożywiania w franciszkańskim Centrum Medycznym im. św. Maksymiliana Kolbe w Sabou.

Adres URL dla Zdalne wideo

Ramde Minata

wiek: 7 m-cy, waga: 4,5 kg

Minata to jedno z wielu dzieci wyleczonych z poważnego niedożywienia w tutejszym Centrum. Słuchając jej mamy nie zawahasz się, by pomóc kolejnym maluchom wyjść z niedożywienia, przynosząc im natychmiastową ulgę.

Adres URL dla Zdalne wideo

Sakande Mahamadi

wiek: 14 m-cy. Waga: 7,5 kg

"Tam, skąd pochodzę mówi się, że tutaj każde niedożywione dziecko zostaje uzdrowione". Słowa mamy Mahamadiego, wyprowadzonego z niedożywienia i anemii jej synka, potwierdzają niezwykłość tego miejsca.

Apel pracowników Centrum Medycznego

Pielęgniarka pediatryczna Cecile Koala oraz o. Tomasz Kręt wieloletni dyrektor Centrum Medycznego w Sabou, zwracają się z apelem o wsparcie, by pomóc niedożywionym dzieciom. Wystarczy tak niewiele, by zmienić tak wiele. Przyłącz się!

Adres URL dla Zdalne wideo

Cecile Koala

Pielęgniarka pediatryczna

Świadectwo pielęgniarki pediatrycznej oddziały Dożywiania Dzieci, to kolejny dowód na to, jak cenna jest pomoc udzielana niedożywionym dzieciom.

Adres URL dla Zdalne wideo

o. Tomasz Kręt

wieloletni dyrektor CM w Sabou

O. Tomasz Kręt, misjonarz i wieloletni dyrektor CM w Sabou misjonarz z Burkina Faso zwraca się z apelem o wsparcie by móc kupić niedożywionym dzieciom przebywającym w centrum medycznym w Sabou, mleko.

Adres URL dla Zdalne wideo

Prezent na Dzień Dziecka

Podaruj zdrowie, podaruj radość

Z okazji Dnia Dziecka mamy dla każdego z Was szczególną propozycję. Propozycję za 75 złotych. Jeśli tylko macie możliwość, aby wspomóc i pomóc rodzicom w innym zakątku świata - będziemy bardzo wdzięczni.

Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek

Wszystkie niedożywione dzieci przebywające w Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek przyjmuje się wcześniej w trybie awaryjnym. Powodem dodatkowej hospitalizacji jest najczęściej silne odwodnienie w tym biegunka, spowodowane piciem brudnej wody oraz malaria.

Obraz
niedożywione dzieci Afryki, Burkina Faso

Oznaki niedożywienia widoczne są gołym okiem. Najpierw poddaje się dzieci leczeniu przeciw zakażeniom, w razie potrzeby również antybiotykami. Przeprowadza się także badanie krwi na obecność wirusa HIV. Kiedy infekcja jest pod kontrolą, następuje przeniesienie dziecka do Centrum Dożywiania. Tam matka i dziecko przebywają parę tygodni, podczas których podawanie odpowiedniej diety pomaga przywrócić zdrowie dziecka do normy. Zadaniem pracowników Centrum Medycznego jest również edukacja, czyli przygotowanie matek do właściwego odżywiania swoich pociech (gotowanie pożywnych posiłków z dostępnej żywności). Kobiety opiekujące się swoimi dziećmi w Centrum zdają sobie sprawę, że są potrzebne w gospodarstwie. Często zdarza się, że ojcowie niedożywionych dzieci przyjeżdżają do szpitala i namawiają żony do szybszego powrotu do pracy w domu i na roli.

Dane

ZDROWIE | WYSOKA UMIERALNOŚĆ
Obraz
gravestone
45%

zgonów wśród dzieci do 5 roku życia wynika z niedożywienia

ZDROWIE | POMOC ŻYWIENIOWA
Obraz
Ikona - niemowlę z butelką
~ 6000

dzieci co roku korzysta z pomocy Centrum Dożywiania Dzieci

POMOC | KOSZTY WYŻYWIENIA
Obraz
Ikona - monety
6 PLN

to dzienny koszt porcji żywieniowej dla niedożywionego malucha