Przewlekłe niedożywienie dzieci
Problem przewlekłego niedożywienia dzieci jest jedną z ukrytych katastrof Burkina Faso. Zwrócili na to uwagę franciszkańscy misjonarze z Sabou. Jak podają statystyki prawie połowa zgonów pośród tutejszych dzieci do piątego roku życia wynika właśnie z niedożywienia. To zastraszające dane. Można przejść koło nich obojętnie. Ale można również zmienić tę rzeczywistość.
Początkowo w roku 2005 franciszkanie dokarmiali niedożywione dzieci na terenie misji przy parafialnym kościele. Działania misjonarzy były wówczas skoncentrowane na samym dożywianiu, jednak bardzo szybko zauważono, że potrzeby za tym idące są o wiele większe - dalsze konsultacje, leczenie i kuracja dzieci. Stąd w 2008 roku wybudowano Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek, które stało się podwaliną budowy Centrum Medycznego im. św. Maksymiliana Kolbego w Sabou.
Apel o pomoc
W Burkina Faso kwota 75 PLN może dosłownie uczynić cuda. Sfinansuje bowiem w pełni dwutygodniową kurację dożywiania jednego niedożywionego dziecka przebywającego w Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek.
Już 8176 dzieci wyżywionych z niedożywienia dzięki wsparciu 2338 Darczyńców Fundacji
Pomocy dzieciom - wywiady z mamami
Obejrzyj świadectwa mam, które opowiadają o swoich niedożywionych pociechach i udzielonej im pomocy podczas dwutygodniowej kuracji dożywiania w franciszkańskim Centrum Medycznym im. św. Maksymiliana Kolbe w Sabou.
Ramde Minata
wiek: 7 m-cy, waga: 4,5 kg
Minata to jedno z wielu dzieci wyleczonych z poważnego niedożywienia w tutejszym Centrum. Słuchając jej mamy nie zawahasz się, by pomóc kolejnym maluchom wyjść z niedożywienia, przynosząc im natychmiastową ulgę.
Sakande Mahamadi
wiek: 14 m-cy. Waga: 7,5 kg
"Tam, skąd pochodzę mówi się, że tutaj każde niedożywione dziecko zostaje uzdrowione". Słowa mamy Mahamadiego, wyprowadzonego z niedożywienia i anemii jej synka, potwierdzają niezwykłość tego miejsca.
Apel pracowników Centrum Medycznego
Pielęgniarka pediatryczna Cecile Koala oraz o. Tomasz Kręt wieloletni dyrektor Centrum Medycznego w Sabou, zwracają się z apelem o wsparcie, by pomóc niedożywionym dzieciom. Wystarczy tak niewiele, by zmienić tak wiele. Przyłącz się!
Cecile Koala
Pielęgniarka pediatryczna
Świadectwo pielęgniarki pediatrycznej oddziały Dożywiania Dzieci, to kolejny dowód na to, jak cenna jest pomoc udzielana niedożywionym dzieciom.
o. Tomasz Kręt
wieloletni dyrektor CM w Sabou
O. Tomasz Kręt, misjonarz i wieloletni dyrektor CM w Sabou misjonarz z Burkina Faso zwraca się z apelem o wsparcie by móc kupić niedożywionym dzieciom przebywającym w centrum medycznym w Sabou, mleko.
Prezent na Dzień Dziecka
Podaruj zdrowie, podaruj radość
Z okazji Dnia Dziecka mamy dla każdego z Was szczególną propozycję. Propozycję za 75 złotych. Jeśli tylko macie możliwość, aby wspomóc i pomóc rodzicom w innym zakątku świata - będziemy bardzo wdzięczni.
Niedożywione dzieci - oddział pediatrii
Oznaki niedożywienia u tutejszych dzieci widoczne są gołym okiem. Przed rozpoczęciem kuracji żywieniowej przyjmuje się je wcześniej w trybie awaryjnym na oddziale pediatrii. Powodem dodatkowej hospitalizacji jest najczęściej silne odwodnienie, w tym biegunka, spowodowane piciem brudnej wody oraz malaria.
Najpierw poddaje się dzieci leczeniu przeciw zakażeniom, w razie potrzeby również antybiotykami. Przeprowadza się także badanie krwi na obecność wirusa HIV. Kiedy infekcja jest pod kontrolą, następuje przeniesienie dziecka do Centrum Dożywiania. Tam matka i dziecko przebywają parę tygodni, podczas których podawanie odpowiedniej diety pomaga przywrócić zdrowie dziecka do normy.
Edukacja żywieniowa matek
Dożywianie dzieci w Centrum Medycznym w Sabou nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ich dokarmiania. Ważny element stanowi również edukacja żywieniowa kobiet, czyli przygotowanie kobiet do właściwego odżywiania swoich pociech i siebie.
Problem głodu i niedożywienia dotyczy osób w różnym wieku: niemowląt, dzieci, matki i dorosłych. Z braku właściwego pożywienia, a niejednokrotnie z braku jakiegokolwiek pożywienia, kobiety i dzieci są niedożywione i łatwo zapadają na wszelkie choroby. Zdarza się, że kobiety ze względu na niewłaściwą dietę szybko tracą pokarm, który jest życiodajnym źródłem zdrowia dziecka. Stąd w Centrum Medycznym prowadzone są warsztaty na temat zdrowego żywienia połączone z pokazami kulinarnymi, czyli gotowaniem pożywnych posiłków z dostępnej żywności oraz nauką upraw warzyw i hodowli zwierząt, w celu wzbogacenia i urozmaicenia posiłków. Poprzez właściwy dobór produktów i umiejętne przygotowanie posiłków, kobiety odzyskują pokarm.
Kobiety opiekujące się swoimi dziećmi w Centrum zdają sobie sprawę, że są potrzebne w gospodarstwie. Często zdarza się, że ojcowie niedożywionych dzieci przyjeżdżają do szpitala i namawiają żony do szybszego powrotu do pracy w domu i na roli.
Dane
ZDROWIE | WYSOKA UMIERALNOŚĆ
zgonów wśród dzieci do 5 roku życia wynika z niedożywienia
ZDROWIE | POMOC ŻYWIENIOWA
dzieci co roku korzysta z pomocy Centrum Dożywiania Dzieci
POMOC | KOSZTY WYŻYWIENIA
to dzienny koszt porcji żywieniowej dla niedożywionego malucha