Dożywianie dzieci

studnia

Wylecz dziecko z niedożywienia

Mleko w proszku, kaszki i zupki dietetyczne to 75 PLN

ZOBACZ FILM

Problem przewlekłego niedożywienia dzieci jest jedną z ukrytych katastrof Burkina Faso. Zwrócili na to szczególną uwagę franciszkańscy misjonarze z Sabou.

Początkowo (rok 2005) dokarmiano niedożywione dzieci na terenie misji przy parafialnym kościele. Działania misjonarzy były wówczas skoncentrowane na samym dożywianiu, jednak bardzo szybko zauważono, że potrzeby za tym idące są o wiele większe - dalsze konsultacje, leczenie i kuracja dzieci. Stąd w 2008 roku wybudowano Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek, które stało się podwaliną budowy Centrum Medycznego im. św. Maksymiliana Kolbego w Sabou.

APEL O POMOC

W Burkina Faso kwota 75 PLN może dosłownie uczynić cuda.
Sfinansuje bowiem w pełni 2-tygodniową kurację dożywiania jednego niedożywionego dziecka przebywającego w Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek.

Już 7603 dzieci wyżywionych
z niedożywienia dzięki wsparciu
2256 Darczyńców Fundacji

CENTRUM DOŻYWIANIA DZIECI I EDUKACJI MATEK

Wszystkie niedożywione dzieci przebywające w Centrum Dożywiania Dzieci i Edukacji Matek przyjmuje się wcześniej w trybie awaryjnym. Powodem dodatkowej hospitalizacji jest najczęściej silne odwodnienie w tym biegunka, spowodowane piciem brudnej wody oraz malaria. Oznaki niedożywienia widoczne są gołym okiem. Najpierw poddaje się dzieci leczeniu przeciw zakażeniom, w razie potrzeby również antybiotykami. Przeprowadza się także badanie krwi na obecność wirusa HIV. Kiedy infekcja jest pod kontrolą, następuje przeniesienie dziecka do Centrum Dożywiania. Tam matka i dziecko przebywają parę tygodni, podczas których podawanie odpowiedniej diety pomaga przywrócić zdrowie dziecka do normy. Zadaniem Centrum jest również edukacja, czyli przygotowanie matek do właściwego odżywiania swoich pociech (gotowanie pożywnych posiłków z dostępnej żywności). Kobiety opiekujące się swoimi dziećmi w Centrum zdają sobie sprawę, że są potrzebne w gospodarstwie. Często zdarza się, że ojcowie niedożywionych dzieci przyjeżdżają do szpitala i namawiają żony do szybszego powrotu do pracy w domu i na roli.

DANE:

ZDROWIE | WYSOKA UMIERALNOŚĆ
45%
zgonów wśród dzieci do 5 roku
życia wynika z niedożywienia
ZDROWIE | POMOC ŻYWIENIOWA
~ 6000
dzieci co roku korzysta z pomocy
Centrum Dożywiania Dzieci
POMOC | KOSZTY WYŻYWIENIA
5 PLN
to dzienny koszt porcji żywieniowej
dla niedożywionego malucha

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy Fundacji