Z Dobrą Nowiną na krańce świata
Burkina Faso to kraj wielokulturowy i wieloreliginjny. Najstarsze formy wierzeń stanowią tu henoteistyczne religie plemienne (wielebóstwo z jednym bogiem na czele), wiara w złe i dobre duchy, którym składa się ofiary oraz animizm (przypisywanie duszy ludziom, przyrodzie, zwierzętom, roślinom, kamieniom, zjawiskom naturalnym itp.). Chrześcijaństwo przybyło do Burkina Faso wraz z Ojcami Białymi w 1900 roku. Jest to dość krótki czas by definitywnie stwierdzić, jak będzie rozwijać się tu wiara w Jezusa.
Pomimo zróżnicowanych poglądów religijnych panuje tu przykładna tolerancja i respekt dla poszczególnych wierzeń (sami Burkińczycy często są wymieszani w swoich rodzinach). Tutejsza ludność bardziej ceni sobie to jak dana osoba zachowuje się w stosunku do innych i czy ceni drugiego człowieka. Taka właśnie postawa jest kluczem działalności misjonarzy z Sabou, aby za przykładem św. Franciszka nie segregować, nie wykluczać, nie oceniać ale iść i mówić o Chrystusie oraz dawać świadectwo własnym życiem.
Wesprzyj budowę kościoła św. Józefa w Nariou
Pomagamy wspólnocie burkińskich katolików z Nariou i okolicznych wiosek (3800 wiernych) w budowie Kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa. Najważniejszą inwestycją jest obecnie budowa dachu. Bez niego nie da się odprawiać mszy pod gołym niebem, z uwagi na palące słońce. Sami będą zbierać fundusze na ten cel przez 10 lat, ale z naszą pomocą sprawy mogą znacząco przyspieszyć. WŁĄCZ SIĘ W DZIEŁO EWANGELIZACJI!
Chapel construction collected funds
Lokalizacja GPS:
Zakończona budowa kaplicy w Bourou
Dziękujemy Darczyńcom, którzy wsparli finansowo budowę kaplicy Świętej Rodziny w Bourou w Burkina Faso. Zebraliśmy ponad 120000 zł, dzięki czemu pomogliśmy wspólnocie z Bourou i okolic zbudować dach, zakupić materiały pod wylanie betonowej posadzki, a także ławki i nagłośnienie.
Słowa podziękowania od o. Sylwestra i mieszkańców
Początki misji w Burkina Faso
Jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa stał się dla franciszkanów z Włoch z prowincji Abruzzo inspiracją na otwarcie misji w jednym z najuboższych krajów świata. Jednocześnie jeden z biskupów Burkina Faso z diecezji Koudougou napisał list do franciszkanów w Rzymie, w którym zaprosił ich do pracy w swojej diecezji. Te dwa wydarzenia dały początek przygotowaniom otwarcia misji w Burkina Faso.
Zderzenie z rzeczywistością
Od 2001 r. franciszkanie z Włoch rozpoczęli instalację misji, by rok później osiedlić się w Sabou, małej miejscowości położonej w centralnej części kraju. Było ich trzech. Już po kilku tygodniach okazało się, że misja w Sabou to nie sielanka, że film pokazujący parki narodowe ze zwierzętami i piękną roślinnością Afryki nie był kręcony w Burkina Faso. Nowy język, nowe miejsce, surowy klimat, nowa kultura, choroby i niewygody zaczynały pokazywać jak istotnym było przygotowanie i jak ważna jest modlitwa by kontynuować obraną drogę.
Punkt zwrotny misji
Rok 2003 był przełomowy dla misji. Pojawiło się nowe wyzwanie – potrzeba personalna. Dwóch braci musiało powrocić do kraju z powodu choroby. Włoscy bracia zwrócili się o pomoc do warszawskiej prowincji. Zespół misjonarzy został uzupełniony przez polskich franciszkanów o. Marka Hryniewickiego, o. Tomasza Kręta (na zdjęciu po prawej) oraz o. Sylwestra Pudło (na zdjęciu po lewej).
Parafia w Sabou
Parafia św. Łukasza w Sabou ma już 22 lata. Nadal pracuje tu tylko trzech misjonarzy z Europy (Włoch i dwóch Polaków) choć pracy jest coraz więcej. Teren misji zamieszkuje około 120000 ludzi (głównie plemię mossi) i rozciąga się na obszarze 3.000 km².
Ewangelizacja na tak dużym obszarze wymaga wsparcia ze strony tamtejszych mieszkańców. Parafia ma 35 katechetów, którzy z żonami i dziećmi są delegowani przez proboszcza do pracy w kaplicach. Misjonarzom pomagają również wolontariusze katolicy, którzy angażują się w katechezę dzieci i dorosłych.
Na terenie misji znajduje się 21 małych kapliczek zbudowanych z cegieł ziemnych wyrabianych z gliny i iłu wymieszanego ze słomą. Każda z nich może pomieścić ok. 100 osób.
W innych wioskach, gdzie nie ma kapliczek spotkania modlitewne odbywają się w szałasach pokrytych słomą lub w cieniu drzew. Stąd też dla każdego wierzącego kaplica jest tutaj miejscem identyfikacji i tożsamości chrześcijańskiej. Misjonarze starają się choć raz w miesiącu pojechać do każdej z nich i odprawić mszę dla parafian. Przyjeżdżają tam również w czasie postu i adwentu by głosić rekolekcje zaś dwa razy w roku w każdej kaplicy organizowane są śluby i pogrzeby – są to wielkie święta w całej wiosce. Istnieje wielka potrzeba, aby kaplice powiększać i murować z pustaków, by nie niszczył ich deszcz. Dotychczas tylko trzy z nich są murowane. Wybudowano je przy wkładzie własnym franciszkanów, mieszkańców i Darczyńców. Pozostałe położone są na sawannie z piaszczystymi drogami, które niejednokrotnie w porze deszczowej są nieprzejezdne.
Dane
WIARA | WYZNANIE
mieszkańców Burkina Faso to muzułmanie
WIARA | WYZNANIE
mieszkańców Burkina Faso to katolicy
WIARA | WYZNANIE
mieszkańców Burkina Faso to animiści i religie plemienne
MISJONARZE | LICZNA OSÓB NA MISJI
franciszkańskich misjonarzy pracuje na misji w Sabou
WIARA | CHRZTY
chrztów w 2023 roku udzielono w parafii w Sabou
WIARA | LICZBA WIERNYCH
katolików liczy wspólnota wiernych w parafii w Sabou