Przejdź do treści
Wesprzyj budowę kościoła św. Józefa w Nariou

Do ukończenia zbiórki budowy kościoła brakuje nam 198730 PLN

Z Dobrą Nowiną na krańce świata

Burkina Faso to kraj wielokulturowy i wieloreliginjny. Najstarsze formy wierzeń stanowią tu henoteistyczne religie plemienne (wielebóstwo z jednym bogiem na czele), wiara w złe i dobre duchy, którym składa się ofiary oraz animizm (przypisywanie duszy ludziom, przyrodzie, zwierzętom, roślinom, kamieniom, zjawiskom naturalnym itp.). Chrześcijaństwo przybyło do Burkina Faso wraz z Ojcami Białymi w 1900 roku. Jest to dość krótki czas by definitywnie stwierdzić, jak będzie rozwijać się tu wiara w Jezusa.

Adres URL dla Zdalne wideo

Pomimo zróżnicowanych poglądów religijnych panuje tu przykładna tolerancja i respekt dla poszczególnych wierzeń (sami Burkińczycy często są wymieszani w swoich rodzinach). Tutejsza ludność bardziej ceni sobie to jak dana osoba zachowuje się w stosunku do innych i czy ceni drugiego człowieka. Taka właśnie postawa jest kluczem działalności misjonarzy z Sabou, aby za przykładem św. Franciszka nie segregować, nie wykluczać, nie oceniać ale iść i mówić o Chrystusie oraz dawać świadectwo własnym życiem.

Wesprzyj budowę kościoła św. Józefa w Nariou

Pomagamy wspólnocie burkińskich katolików z Nariou i okolicznych wiosek (3800 wiernych) w budowie Kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa. Najważniejszą inwestycją jest obecnie budowa dachu. Bez niego nie da się odprawiać mszy pod gołym niebem, z uwagi na palące słońce. Sami będą zbierać fundusze na ten cel przez 10 lat, ale z naszą pomocą sprawy mogą znacząco przyspieszyć. WŁĄCZ SIĘ W DZIEŁO EWANGELIZACJI!

Adres URL dla Zdalne wideo

Chapel construction collected funds

Zebraliśmy (15.07.2024) 1270 PLN
Pozostało 198730 PLN
0.6%
Liczba darczyńców 4

Lokalizacja GPS:


Zakończona budowa kaplicy w Bourou

Dziękujemy Darczyńcom, którzy wsparli finansowo budowę kaplicy Świętej Rodziny w Bourou w Burkina Faso. Zebraliśmy ponad 120000 zł, dzięki czemu pomogliśmy wspólnocie z Bourou i okolic zbudować dach, zakupić materiały pod wylanie betonowej posadzki, a także ławki i nagłośnienie.

Słowa podziękowania od o. Sylwestra i mieszkańców

Adres URL dla Zdalne wideo

Początki misji w Burkina Faso

Jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa stał się dla franciszkanów z Włoch z prowincji Abruzzo inspiracją na otwarcie misji w jednym z najuboższych krajów świata. Jednocześnie jeden z biskupów Burkina Faso z diecezji Koudougou napisał list do franciszkanów w Rzymie, w którym zaprosił ich do pracy w swojej diecezji. Te dwa wydarzenia dały początek przygotowaniom otwarcia misji w Burkina Faso.

Zderzenie z rzeczywistością

Od 2001 r. franciszkanie z Włoch rozpoczęli instalację misji, by rok później osiedlić się w Sabou, małej miejscowości położonej w centralnej części kraju. Było ich trzech. Już po kilku tygodniach okazało się, że misja w Sabou to nie sielanka, że film pokazujący parki narodowe ze zwierzętami i piękną roślinnością Afryki nie był kręcony w Burkina Faso. Nowy język, nowe miejsce, surowy klimat, nowa kultura, choroby i niewygody zaczynały pokazywać jak istotnym było przygotowanie i jak ważna jest modlitwa by kontynuować obraną drogę.

Punkt zwrotny misji

Obraz
Punkt zwrotny

Rok 2003 był przełomowy dla misji. Pojawiło się nowe wyzwanie – potrzeba personalna. Dwóch braci musiało powrocić do kraju z powodu choroby. Włoscy bracia zwrócili się o pomoc do warszawskiej prowincji. Zespół misjonarzy został uzupełniony przez polskich franciszkanów o. Marka Hryniewickiego, o. Tomasza Kręta (na zdjęciu po prawej) oraz o. Sylwestra Pudło (na zdjęciu po lewej).

Parafia w Sabou

Parafia św. Łukasza w Sabou ma już 22 lata. Nadal pracuje tu tylko trzech misjonarzy z Europy (Włoch i dwóch Polaków) choć pracy jest coraz więcej. Teren misji zamieszkuje około 120000 ludzi (głównie plemię mossi) i rozciąga się na obszarze 3.000 km².

Ewangelizacja na tak dużym obszarze wymaga wsparcia ze strony tamtejszych mieszkańców. Parafia ma 35 katechetów, którzy z żonami i dziećmi są delegowani przez proboszcza do pracy w kaplicach. Misjonarzom pomagają również wolontariusze katolicy, którzy angażują się w katechezę dzieci i dorosłych.

Na terenie misji znajduje się 21 małych kapliczek zbudowanych z cegieł ziemnych wyrabianych z gliny i iłu wymieszanego ze słomą. Każda z nich może pomieścić ok. 100 osób. 

Obraz
Kapliczka w Sabou

W innych wioskach, gdzie nie ma kapliczek spotkania modlitewne odbywają się w szałasach pokrytych słomą lub w cieniu drzew. Stąd też dla każdego wierzącego kaplica jest tutaj miejscem identyfikacji i tożsamości chrześcijańskiej. Misjonarze starają się choć raz w miesiącu pojechać do każdej z nich i odprawić mszę dla parafian. Przyjeżdżają tam również w czasie postu i adwentu by głosić rekolekcje zaś dwa razy w roku w każdej kaplicy organizowane są śluby i pogrzeby – są to wielkie święta w całej wiosce. Istnieje wielka potrzeba, aby kaplice powiększać i murować z pustaków, by nie niszczył ich deszcz. Dotychczas tylko trzy z nich są murowane. Wybudowano je przy wkładzie własnym franciszkanów, mieszkańców i Darczyńców. Pozostałe położone są na sawannie z piaszczystymi drogami, które niejednokrotnie w porze deszczowej są nieprzejezdne.

Dane

WIARA | WYZNANIE
Obraz
Ikonka - meczet
62%

mieszkańców Burkina Faso to muzułmanie

WIARA | WYZNANIE
Obraz
kościół
23%

mieszkańców Burkina Faso to katolicy

WIARA | WYZNANIE
Obraz
animiści w Afryce
7%

mieszkańców Burkina Faso to animiści i religie plemienne

MISJONARZE | LICZNA OSÓB NA MISJI
Obraz
franciszkańscy misjonarze w Afryce, Burkina Faso
3

franciszkańskich misjonarzy pracuje na misji w Sabou

WIARA | CHRZTY
Obraz
chrzest w Afryce, Burkina Faso
1202

chrztów w 2023 roku udzielono w parafii w Sabou

WIARA | LICZBA WIERNYCH
Obraz
rosnąca liczba wiernych katolików w Burkina Faso, Afryka
23140

katolików liczy wspólnota wiernych w parafii w Sabou