ewangelizacja

Wesprzyj budowę kaplicy w Bourou

Do ukończenia budowy kaplicy brakuje nam PLN

ZOBACZ FILM

Burkina Faso to kraj wielokulturowy i wieloreliginjny. Najstarsze formy wierzeń stanowią tu henoteistyczne religie plemienne (wielebóstwo z jednym bogiem na czele), wiara w złe i dobre duchy, którym składa się ofiary oraz animizm (przypisywanie duszy ludziom i przyrodzie, np. zwierzętom, roślinom, kamieniom, zjawiskom naturalnym itp.).

Chrześcijaństwo przybyło do Burkina Faso wraz z Ojcami Białymi w 1900 roku. Jest to dość krótki czas by powiedzieć, czy i jak będzie się rozwijać wiara w Jezusa w tym kraju.

Pomimo zróżnicowanych poglądów religijnych panuje tu przykładna tolerancja i respekt dla poszczególnych wierzeń (sami Burkinabé często są wymieszani w swoich rodzinach). Tutejsza ludność bardziej ceni sobie to jak dana osoba zachowuje się w stosunku do innych i czy ceni drugiego człowieka. Taka właśnie postawa jest kluczem działalności misjonarzy z Sabou, aby za przykładem św. Franciszka nie segregować, nie wykluczać, nie oceniać ale iść i mówić o Chrystusie oraz dawać świadectwo własnym życiem.

WESPRZYJ BUDOWĘ KAPLICY
Pomagamy mieszkańcom wioski Bourou zbudować kaplicę, która służy 3000 katolikom z okolicznych miejscowości. Do ukończenia zbiórki pozostało nam naprawdę niewiele. Liczba zer jest sprawą drugorzędną w stosunku do intencji ukrytej za darem. POMÓŻMY IM ZBUDOWAĆ KAPLICĘ!
Zebraliśmy (21.02.2024) 116940 PLN
Potrzebujemy 120000 PLN
darczyńców 814

Ewangelizacja zdjęcia

Postępy prac: 2015-2020
Maj 2017
Maj 2017
Wrzesień 2016
Styczeń 2016
Maj 2015
Kwiecień 2015
Marzec 2015

POCZĄTKI MISJI

Jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa stał się dla franciszkanów z Włoch z prowincji Abruzzo inspiracją na otwarcie misji w jednym z najuboższych krajów świata. Jednocześnie jeden z biskupów Burkina Faso z diecezji Koudougou napisał list do franciszkanów w Rzymie, w którym zaprosił ich do pracy w swojej diecezji. Te dwa wydarzenia dały początek przygotowaniom otwarcia misji w Burkina Faso.

Zderzenie z rzeczywistością

Od 2001 r. franciszkanie z Włoch rozpoczęli instalację misji, by rok później osiedlić się w Sabou, małej miejscowości położonej w centralnej części kraju. Było ich trzech. Już po kilku tygodniach okazało się, że misja w Sabou to nie sielanka, że film pokazujący parki narodowe ze zwierzętami i piękną roślinnością Afryki nie był kręcony w Burkina Faso. Nowy język, nowe miejsce, surowy klimat, nowa kultura, choroby i niewygody zaczynały pokazywać jak istotnym było przygotowanie i jak ważna jest modlitwa by kontynuować obraną drogę.

Punkt zwrotny

Rok 2003 był przełomowy dla misji. Pojawiło się nowe wyzwanie – potrzeba personalna. Dwóch braci musiało powrocić do kraju z powodu choroby. Włoscy bracia zwrócili się o pomoc do warszawskiej prowincji. Zespół misjonarzy został uzupełniony przez polskich franciszkanów (od lewej: o. Sylwester Pudło, katecheta z Bourou, o. Tomasz Kręt).

PARAFIA W SABOU

Parafia św. Łukasza w Sabou ma już 18 lat. Nadal pracuje tu tylko trzech misjonarzy (Włoch i dwóch Polaków) choć pracy jest coraz więcej. Teren misji zamieszkuje ok. 120 000 ludzi (głównie plemię mossi) i rozciąga się mierząc od kościoła centralnego 15 km na północ, 20 km za zachód, 40 km na wschód i 70 km na południe. Ewangelizacja na tak dużym terenie (3.000 km²) wymaga wsparcia ze strony tamtejszych mieszkańców. Parafia ma 35 katechetów, którzy z żonami i dziećmi są delegowani przez proboszcza do pracy w kaplicach. Misjonarzom pomagają również wolontariusze katolicy, którzy angażują się w katechezę dzieci i dorosłych.

Na terenie misji znajduje się 21 małych kapliczek zbudowanych z cegieł ziemnych wyrabianych z gliny i iłu wymieszanego ze słomą. Każda z nich może pomieścić ok. 100 osób. W innych wioskach, gdzie nie ma kapliczek spotkania modlitewne odbywają się w szałasach pokrytych słomą lub w cieniu drzew. Stąd też dla każdego wierzącego kaplica jest tutaj miejscem identyfikacji i tożsamości chrześcijańskiej. Misjonarze starają się choć raz w miesiącu pojechać do każdej z nich i odprawić mszę dla parafian. Przyjeżdżają tam również w czasie postu i adwentu by głosić rekolekcje zaś dwa razy w roku w każdej kaplicy organizowane są śluby i pogrzeby – są to wielkie święta w całej wiosce. Istnieje wielka potrzeba, aby kaplice powiększać i murować z pustaków, by nie niszczył ich deszcz. Dotychczas tylko trzy z nich są murowane. Wybudowano je przy wkładzie własnym franciszkanów, mieszkańców i Darczyńców. Pozostałe położone są na sawannie z piaszczystymi drogami, które niejednokrotnie w porze deszczowej są nieprzejezdne.

DANE:

WIARA | WYZNANIE
62%

mieszkańców Burkina Faso to
muzułmanie

WIARA | WYZNANIE
23%

mieszkańców Burkina Faso to
katolicy

WIARA | WYZNANIE
7%

mieszkańców Burkina Faso to religie
plemienne i animiści

POMOC | ILOŚĆ OSÓB NA MISJI
2

polskich franciszkanów pracuje
na misji w Sabou

WIARA | CHRZTY
1100

chrztów rocznie udziela się zarówno
dzieciom jak i dorosłym na terenie misji

WIARA | LICZBA WIERNYCH
23.600

katolików liczy wspólnota wiernych
na terenie franciszkańskiej misji

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy Fundacji