Przejdź do treści
22 Grudnia 2022
Obraz
Burkina Faso mapa satelitarna

Powiedzenie "do trzech razy sztuka" nikomu nie trzeba wyjaśniać. Ale gdy nie wychodzi nam za trzecim razem czy powinniśmy się poddać? W ważnych sprawach ilość nieudanych prób wskazuje na stopień trudności i determinacji, by osiągnąć wymarzony cel. Tak było i tym razem w Burkina Faso.

Dla jednych z nas ważną i trudną rzeczą do osiągnięcia może być zdanie prawa jazdy lub dostanie się na wymarzone studnia, dla innych przebiegnięcie maratonu poniżej 3 godzin, a dla jeszcze innych zdobycie WODY DO PICIA – coś co z naszego punktu widzenia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Region Sahelu, w którym leży Burkina Faso, jest bardzo trudnym terenem do życia. Bliskość Sahary sprawia, że w tym kraju wiele terenów jest wyschniętych na popiół. Ludzie modlą się o deszcz, gdy ten nie nadchodzi po 8 miesiącach suszy, a w okolicznych studniach kopanych od miesięcy brak brudnej wody (na zdjęciu transport wody po wyschniętej ziemi Burkina Faso). 

Obraz
transport wody w Afryce region sahelu

Na szczęście ta beznadziejna sytuacja może się zmienić, jeśli jeden, kilku, kilkudziesięciu lub kilkaset Darczyńców naszej Fundacji sfinansuje budowę studni głębinowej. 

Dzięki Państwa ofiarności budowę siedemnastej studni głębinowej rozpoczęliśmy w listopadzie b.r. w miejscowości Basnere (współrzędne GPS 12.0505, -2.2150). Wiedzieliśmy, że będzie trudno, bo już wcześniej próbowano wybudować tu studnię, ale bezskutecznie. Odwierty głębinowe w Burkina Faso zawsze obarczone są dużym ryzykiem. Już nawet nie pamiętamy, kiedy ostatnim razem udało się dowiercić do wody za pierwszym razem. Podobnie było i teraz. Pierwszy odwiert w granicie na głębokości 85 metrów okazał się negatywny – wody nie było.

Obraz
odwiert głębinowy w Afryce Burkina Faso

Następne miejsce wyznaczone przez geofizyka również nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Dowierciliśmy się przez skały na głębokość 80 metrów i tam również nie znaleziono wody. Trzeci odwiert wykonany kilka dni później też był negatywny – wody było zbyt mało. Sprawa wyglądała bardzo niepokojąco. Zaczęliśmy modlić się o wodę. Ponownie wezwano geofizyka, by ten jeszcze raz zbadał teren i wyznaczył kolejne miejsce do odwiertu. W niedzielę 18 grudnia firma wiertnicza po raz czwarty rozpoczęła prace wiertnicze w skale. I tym razem udało się! Znaleźliśmy bardzo duże pokłady wody – aż 6 m³ na godzinę!

Obraz
odwiert głębinowy w granicie Afryka

W kolejnych dniach wykonywane były dalsze prace związane z przepłukaniem odwiertu sprężonym powietrzem, budową murku i instalacją pompy ręcznej. Chcieliśmy zdążyć jeszcze przed samym Bożym Narodzeniem, aby mieszkańcy Basnere mogli czerpać z nowo wybudowanej studni czystą wodę do picia, czy też upraw ogródków i hodowli zwierząt. Przy takiej wydajności studni wody nie zabraknie również dla sąsiadów z innych wiosek. A poniżej prezentujemy nasz film z Basnere, to jest apel, odwiert głębinowy i odbiór studni:

Adres URL dla Zdalne wideo

Gdy firma Google uaktualni zdjęcia satelitarne swoich map, zobaczycie Państwo w miejscu, gdzie jest żółte kółko (współrzędne GPS 12.050583, -2.215056) naszą studnię głębinową. Zasadzone przez mieszkańców Basnere drzewa (tuż obok naszej studni) tworzące kształt serca, są widocznym z nieba podziękowaniem za Państwa pomoc.

Obraz
Burkina Faso mapa satelitarna

Zachęcamy Państwa do ustawienia w banku comiesięcznego zlecenia stałego i wsparcia kolejnych wodnych projektów w regionie Sahelu. 

Naszym następnym celem jest pomoc mieszkańcom z wioski Yidyonnego, gdzie ponad 500 osób od lat cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Adres URL dla Zdalne wideo

Dziękujemy za Państwa pomoc.

Życzymy błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i dużo wytrwałości uwieńczonej wieloma sukcesami w Nowym Roku.

Zespół Fundacji Sięgnij NIEBA

Sebastian Siewiera Burkina Faso

Sebastian Siewiera, założyciel Fundacji Sięgnij NIEBA