Przejdź do treści
Naucz bliźniego pisać, czytać i liczyć!

Kurs alfabetyzacji dla jednej osoby to 150 PLN

Nauka pisania, czytania i liczenia

Burkina Faso zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem odsetek analfabetów. 59% mieszkańców Burkina Faso nie potrafi pisać, czytać i liczyć. Ogromna większość Burkińczyków nigdy nie chodziła do szkoły podstawowej lub jej nie ukończyła.

Adres URL dla Zdalne wideo

Powodów analfabetyzmu jest wiele. To przede wszystkim:

 • skrajne ubóstwo (wielu ludzi na edukację po prostu nie stać)
 • ciężka praca na roli (porzucanie nauki przez dzieci by pomóc w rolnictwie)
 • noszenie wody (redukcja czasu poświęconego na zdobywanie wiedzy)
 • brak czystej wody pitnej (absencja w szkole przez częste choroby)
 • brak szkół w pobliżu miejsca zamieszkania
 • ignorancja ze strony rodziców w kwestii edukacji dzieci

Analfabetyzm wpływa nie tylko na zacofanie społeczeństwa lecz także na różne gorszące formy nędzy (choroby, wysoka śmiertelność, dyskryminacja, wyzysk). 

Wyjściem z tej sytuacji jest edukacja na poziomie podstawowym, czyli KURSY ALFABETYZACJI.

Kursy przemieniające życie

Każdego roku wspieramy finansowo od trzech do pięciu kursów alfabetyzacji, podczas których uczniowie nabywają umiejętność pisania, czytania i liczenia. Pomagamy tym samym niepiśmiennym Burkińczykom wyjść z ciemności niewiedzy i ubóstwa oraz dajemy szansę na całkowitą przemianę życia.

Zajęcia organizowane są dla osób niepiśmiennych, które skończyły 12 rok życia. To granica wieku, powyżej której nie przyjmuje się już do szkoły podstawowej. Na jeden kurs alfabetyzacji przypada 25-30 osób. Kursy alfabetyzacji trwają pięć miesięcy i najczęściej odbywają się na otwartej przestrzeni w cieniu drzew lub w kaplicach przykrytych słomianym dachem, chroniących uczniów przed palącym słońcem.

Najlepsza inwestycja

Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że ktoś kiedyś włożył wysiłek, aby nauczyć Cię pisać i czytać. W dzisiejszym świecie ta umiejętność jest dla wielu z nas tak naturalna jak oddychanie. Jako inwestor giełdowy chciałbym podzielić się z Tobą pewnym sekretem. Najlepszą inwestycją jaką znam jest inwestycja w drugiego człowieka. Dziś i Ty możesz nauczyć drugą osobę pisać i czytać finansując jej kurs alfabetyzacji. Ktoś z Burkina Faso liczy na Ciebie.

Sebastian Siewiera
Prezes Fundacji Sięgnij NIEBA

Już 734 Burkińczyków nauczyliśmy czytać, pisać i liczyć, a 142 osobom sfinansowaliśmy także kursy techniczne. Kolejne 1 osoby wkrótce rozpocznie kurs alfabetyzacji. Wszystko dzięki pomocy 1051 Darczyńców Fundacji.

Zobacz co mówią sami uczniowie

Kursy alfabetyzacji to życiowa szansa dla mieszkańców Burkina Faso na wyjście z ciemności i skrajnego ubóstwa. Posłuchaj uczniów co mówią o zajęciach, już zdobytych osiągnięciach, ich dalszych planach i możliwości realizacji swoich marzeń oraz jak są wdzięczni za pomoc.

Adres URL dla Zdalne wideo

Edmond Zoungrana, 26 lat

Uczeń z Thangin Wobdo

W wiosce Tanghin Wobdo od dwóch miesięcy trwa kursu alfabetyzacji. Rozmawiamy z Edmondem, który po raz pierwszy uczy się pisać i czytać. Opowiada o początkowych trudnościach, pierwszych sukcesach i nieocenionej umiejętności liczenia, która bardzo przydaje się w praktyce. Posłuchaj.

Adres URL dla Zdalne wideo

Jeanne d'Arc Kabore, 30 lat

Uczennica z wioski Tathyou

Ambitne kobiety w Burkina Faso nigdy nie tracą nadziei na zdobycie podstawowej edukacji, nawet jeśli na taką okazję czekają całe życie. Posłuchaj świadectwa Jeanne d'Arc Kabore, która korzysta z kursu alfabetyzacji.

Adres URL dla Zdalne wideo

Dominique Zongo, 34 lata

Uczeń z wioski Kamse

Będąc dzieckiem nie miał szans pójść do szkoły. Dostał ją dopiero teraz w wieku 34 lat. Dominique jak nikt inny opowiada o korzyściach jakie osiągnął on i jego znajomi po ukończonym kursie alfabetyzacji. Koniecznie musisz to zobaczyć!

Adres URL dla Zdalne wideo

Augustines Kaboré, 20 lat

Uczennica z Thangin Wobdo

20-letnia Augustines jest jedną z najmłodszych uczennic kursu alfabetyzacji. Cicha i pozbawiona pewności siebie dziewczyna nie wierzyła, że będzie w stanie nauczyć się pisać i czytać. Jednak przełamała się i rozpoczęła naukę, a po dwóch miesiącach daje pierwsze świadectwo. Obejrzyj.

Adres URL dla Zdalne wideo

Suzane Ouily, 21 lat

Uczennica z wioski Kamse

Jak sprawić by na delikatnej twarzy młodej dziewczyny pojawił się uśmiech, a ona sama zyskała większą pewność siebie? To prostsze niż myślisz. To sprawa kursu alfabetyzacji. Suzane w końcu mogła zadbać o siebie. Posłuchaj.

Adres URL dla Zdalne wideo

Mathieu Zèba, 22 lata

Uczeń z wioski Dayalo

Mathieu ma bardzo liczną rodzinę – 22 rodzeństwa. Tylko kilkoro z nich miało szansę chodzić do szkoły. Reszta musi ciężko pracować. Mathieu ma cel chce wyjść z ciemności i przepiękne marzenie. Zobacz jakie.

Adres URL dla Zdalne wideo

Uczennica z wioski Nariou

Laurentine jest ambitną mamą, która zapragnęła nauczyć się czytać i pisać. Dzięki kursowi alfabetyzacji odkryła, że zdobyta tu wiedza pomaga jej w nauczaniu własnych dzieci. Czy też zapragnie być nauczycielem? Sam(a) zobacz.

Adres URL dla Zdalne wideo

Uczeń z wioski Nariou

Gdy François rozpoczynał kurs alfabetyzacji był analfabetą. Szybko przekonał się, jak bardzo wiedza którą zdobywa przydaje się w jego biznesie. Ale nie tylko. Dzieli się czymś bardzo osobistym. Posłuchaj.

Adres URL dla Zdalne wideo

Uczennica z Thangin Wobdo

Joustine Zoungrana jest niezbitym dowodem, że zaawansowany wiek nie stanowi żadnej przeszkody, aby zrealizować swoje marzenia, na które nigdy wcześniej nie miało się szansy. Posłuchaj tej ciepłej i serdecznej osoby.

Adres URL dla Zdalne wideo

Uczennica z wioski Dayalo

Dlaczego osoba niepiśmienna, pomimo tak zaawansowanego wieku chce się nauczyć pisać i czytać? Od Odette bije potęga skromności i wdzięczności za pomoc jaką otrzymała od Darczyńców – uczestnictwo w kursie. Obejrzyj.

Adres URL dla Zdalne wideo

Uczeń z wioski Tathyou

Czy wyobrażasz sobie po raz pierwszy w życiu pójść do szkoły w wieku 52 lat? Jeśli zastanawiasz się czy jest sens uczyć się w takim wieku, posłuchaj Marcela Kabore. Jego świadectwo jest dowodem, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Posłuchaj opinii nauczycieli

O pracy nauczyciela, efektach jakie przynoszą uczniom kursy alfabetyzacji oraz ich przygotowywaniu - posłuchaj.

Adres URL dla Zdalne wideo

David Kaboré

Nauczyciel z Thangin Wobdo

David to nauczyciel z powołania, który z pasją mówi o swoich uczniach, ich postępach w nauce i tym, że jest szczęśliwy, iż nadal może dzielić się wiedzą z innymi, dając z siebie wszystko co najlepsze, aby później inni mogli przekazać to dalej.

Adres URL dla Zdalne wideo

Ami Kiemde

Nauczycielka z wioski Kamse

W Burkina Faso wiele dorosłych osób nigdy nie miało szans uczęszczać do szkoły. Podobnie Ami Kiemde - kiedyś sama była uczestnikiem kursu i poznała jego znaczenie. Została nauczycielką aby pomóc innym zdobyć wiedzę. Posłuchaj…

Adres URL dla Zdalne wideo

Kanedyanga Kabore

Nauczycielka z wioski Nariou

Kanedyanga jest nauczycielką z kilkunastoletnim stażem. Opowiada o problemach ludzi niepiśmiennych oraz ich pierwszych sukcesach wynikających z nabycia umiejętności czytania, pisania i liczenia. Zobacz film.

Adres URL dla Zdalne wideo

Isabelle Kabore

Nauczycielka z wioski Dayalo

O wyzwaniach przed jakimi staje nauczyciel, przygotowaniach do kursu alfabetyzacji, postępach uczniów i potrzebach kontynuacji nauki czyli kursach technicznych – obejrzyj film.

Organizacja kursów alfabetyzacji

Zanim rozpoczną się zajęcia nauki pisania, czytania i liczenia trzeba je odpowiednio wcześniej zorganizować i dobrze przygotować.

Adres URL dla Zdalne wideo

Bernard Yameogo

Koordynator kursów alfabetyzacji

Od kilkunastu lat zajmuje się programem alfabetyzacji. Pracuje nad tym, aby umożliwić ludziom niepiśmiennym naukę czytana i pisania. Posłuchaj co mówi o kursach, jak zmieniają życie ludzi i pomagają uczącym w ich dalszym rozwoju.

Przygotowanie kampanii alfabetyzacji trwa około 2 miesięcy (grudzień/styczeń). W tym czasie wizytator odwiedza wioski i zbiera informację o liczbie chętnych do rozpoczęcia nauki. Ważnym elementem w tym okresie jest również rekrutacja animatorów (nauczycieli) gotowych do prowadzenia zajęć. Często nauczycielami są byli absolwenci kursów alfabetyzacji, którzy w ten sposób kiedyś sami rozpoczynali swoją edukację.

Kurs alfabetyzacji trwa 5 miesięcy (od stycznia do maja). Zajęcia odbywają się przez 6 dni w tygodniu od 8:00 do 13:00. Nauka kończy się pod koniec maja, gdyż w czerwcu rozpoczyna się pora deszczowa i trzeba przygotować zasiewy przed pierwszymi obfitymi opadami deszczu. Pod koniec maja ma miejsce egzamin państwowy, którego zadaniem jest sprawdzenie poziomu umiejętności czytania, pisania i liczenia. Uczniowie z pozytywnym wynikiem dostają dyplom państwowy.

Koszt przygotowania i prowadzenia nauki dla 150 osób (5 kursów alfabetyzacji) wynosi 3,5 mln CFA, czyli równowartość 22 500 PLN. W podaną kwotę wchodzą:

 • tablice, kreda, zeszyty, długopisy
 • krzesła dla nauczycieli
 • deski dla uczestników (ławka i stolik)
 • książki, dzienniki
 • posiłki dla osób uczących się i animatorów
 • paliwo na przejazdy po wioskach (przygotowanie kampanii alfabetyzacji)
 • wynagrodzenie dla animatorów, kontrolerów, księgowej i koordynatora

Alfabetyzacja to podstawowa pomoc okazywana drugiej osobie, by mogła rozwijać swoją inteligencję, wykorzystywać uzdolnienia, wzbogacać więzi z innymi i kierować swoim życiem w sposób bardziej samodzielny.

św. Jan Paweł II

Dane

UMYSŁ | NIEUMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA I PISANIA
Obraz
Book icon
59 %

mieszkańców Burkina Faso to analfabeci (ponad 12 mln)

SZKOLNICTWO | FREKWENCJA W SZKOŁACH
Obraz
Ikona - budynek szkoły
1 na 3

Tylko 36% dzieci kończy szkołę podstawową

EDUKACJA | CENTRA EDUKACJI
Obraz
Ikona - człowiek stojący przy tablicy
734 osób

z dwudziestu wiosek nauczyliśmy pisać, czytać i liczyć

EDUKACJA | KOSZTY ALFABETYZACJI
Obraz
Ikona - monety
150 PLN

to roczny koszt kursu alfabetyzacji dla jednej osoby