Przejdź do treści
cloud-icon
Local Time:
Temp:

Jedno z najbiedniejszych państw świata

Nazwa Burkina Faso pochodzi z języka mooré, którym posługuje się lud Mossi zamieszkujący teren Afryki Zachodniej (głównie w Burkina Faso) i oznacza "kraj prawych ludzi". Bliskość pustyni, brak dostępu do morza, upały przekraczające 40 °C, surowy klimat sprawiają, że Burkińczycy jawią się jako ludzie twardzi. Choć są bardzo biedni, jest w nich wiele serdeczności, sympatii i wdzięczności - potrafią cieszyć się każdą chwilą. A ich duch solidarności, wzajemnej pomocy i współpracy jest godny podziwu i naśladowania.

Burkina Faso leży w regionie Sahelu i jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Kraj ten zamieszkuje 23 miliony osób, gdzie 80% z nich utrzymuje się z roli. Aż 40% mieszkańców, nie ma dostępu do czystej wody pitnej, ponad 7 milionów żyje w skrajnej nędzy, co trzecie urodzone dziecko jest chronicznie niedożywione. Z powodu braku wody, niedożywienia i chorób średnia długość życia tamtejszej ludności nie przekracza 62 lata i jest jedną z najniższych na świecie. Do tych ponurych statysyk zaliczają się jeszcze dwie: Burkina Faso zajmuje 2 miejsce na świecie pod względem zachorowalności na malarię w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz 4 miejsce na świecie pod względem odsetka osób niepiśmiennych.

Region Sahelu

Burkina Faso (kraj powierzchnią zbliżony do Polski) leży pod Saharą w regionie Sahelu. Jest to obszar bardzo podatny na długotrwałe susze, które trwają 8-9 miesięcy oraz postępujące pustynnienie terenu, co jest przyczyną częstych niedoborów żywności i klęsk humanitarnych.

Obraz
dzieci i kobiety przy studni głębinowej, Burkina Faso, region Sahelu, Afryka Zachodnia

Wody śródlądowe Burkina Faso wynoszą zaledwie 400 km² co stanowi 1/16 zasobów Polski. W zdecydowanej większości są to obszary bezodpływowe nienadające się do picia. Większą część powierzchni kraju stanowi stary, krystaliczny płaskowyż zbudowany z granitów, gnejsów i łupków.

Brak wody stanowi dla Burkińczyków ogromne wyzwanie, zwłaszcza w trakcie pory suchej. By ją zdobyć ludzie ci pokonują każdego dnia wiele kilometrów. Niedobór wody jest główną przyczyną głodu i wzmocnionej pomocy humanitarnej. Sytuację tą można zmienić między innymi budując studnie głębinowe.

Ponad 2 miliony wewnętrznych uchodźców

Jak alarmuje raport z czerwca 2024 r. Norweskiej Rady ds. Uchodźców, Burkina Faso już drugi rok z rzędu jest najbardziej zaniedbanym krajem na świecie pod względem kryzysu związanego z wewnętrznymi uchodźcami, którzy zostali zbrojnie wygnani ze swoich wsi i miast. Na skutek przemocy bojowników Al-Kaidy i tzw. państwa islamskiego wymierzoną w ludność cywilną, w Burkina Faso dochodzi do masowych przesiedleń.

Obraz
wewnętrzni uchodźcy w Burkina Faso, Afryka Zachodnia, region Sahelu

Uzbrojeni dżihadyści atakują ludność, blokują wsie i miasteczka, odcinają dostęp do ziemi rolnej, zaminowują drogi. Liczbę wewnętrznych uchodźców w Burkina Faso szacuje się na ponad 2 miliony osób, tj. 10% populacji (dane z czerwca 2024 r.). Ludzie ci zostawiają swój dobytek i szukają schronienia w centralnej części kraju lub państwach sąsiadujących. Większość to dzieci, kobiety i osoby starsze. Wielu mężczyzn, albo zostało zabitych, albo są w szeregach wojskowej milicji.

Większość z tych, którzy uciekli mieszka w obozach dla uchodźców, których w Burkina Faso jest bardzo dużo. Ale jest też wielka rzesza ludzi, którzy szukają schronienia albo u znajomych, albo jest rozproszona w wielu wioskach w centralnej części kraju. Ludzie ci mogą liczyć wyłącznie na pomoc mieszkańców wiosek, do których przybyli oraz ze strony Kościoła. 

Fundacja Sięgnij NIEBA udziela pomocy humanitarnej wewnętrznym uchodźcom w Burkina Faso, która jest kierowana przede wszystkim na zakup żywności oraz lekarstw dla rodzin uciekinierów. Od lat przekonujemy się, że pomoc uchodźcom udzielona na miejscu jest najbardziej efektywną pomocą i najlepszym długofalowym rozwiązaniem.

Właściwa pomoc

Ludzie ubodzy potrzebują przede wszystkim stworzenia im możliwości wyjścia z biedy. Działania na rzecz trwałej poprawy sytuacji ekonomicznej mieszkańców Burkina Faso od 2002 roku prowadzą franciszkańscy misjonarze z Sabou.

To co wyróżnia pracę franciszkanów to: doświadczenie, kompetencje, doskonała znajomość potrzeb, obyczajów, kultury, języków (w tym mooré), przygotowanie techniczne, gotowe struktury, oraz służba bliźnim. Działania misjonarzy z Sabou opierają się na 4 filarach św. Franciszka z Asyżu, czyli troska o bliźniego w obszarze pożywienia, zdrowia, intelektu i ducha.

Ubóstwo przybiera różne formy

ZDROWIE | DOSTĘP DO WODY
Obraz
Ikona - przekreślony kran
8 mln

Burkińczyków nie ma dostępu do czystej wody pitnej

ŻYCIE | UCIEKINIERZY
Obraz
wewnętrzni uchodźcy w Burkina Faso, Afryka
3 mln

wewnętrznych uchodźców uciekających przed dżihadystami

UMYSŁ | EDUKACJA
Obraz
Book icon
59%

mieszkańców Burkina Faso to analfabeci

ZDROWIE | UMIERALNOŚĆ
Obraz
umieralność dzieci w Afryce Burkina Faso
10%

dzieci urodzonych w Burkina Faso umiera poniżej piątego roku życia